• Semjon Uhke
    Semjon Uhke (1316–53), Moskva suurvürst 1340–53, Vladimiri-Suzdali suurvürst 1341–53, Ivan Kalita poeg
  • Frank, Semjon
    Semjon Frank (1877–1950), Vene filosoof
  • Dežnjov, Semjon
    Semjon Dežnjov (umbes 1605 Veliki Ustjug – 1673 Moskva),  Vene maadeuurija, kasaka ataman
  • Lerman, Semjon
    Semjon Lerman (16
  • Dežnjovi neem
    Dežnjovi neem on Euraasia mandri ning Venemaa mandriosa idapoolseim punkt (66°05' pl, 169°40' lp) Tšuktši poolsaare idarannikul; suurim kõrgus 741 m
  • Beringi väin
    Esimesena läbis väina 1648 vene maadeavastaja Semjon Dežnjov.
  • Taimla, Toomas
    Osi Carlos ja Miguelin (Vallejo Lõõmav pimedus, 1985, diplomilavastus Ugalas) Rodrigo (Shakespeare’i Othello, 1986) Timo (Kivi ja Uibo Seitse venda, 1987) Metellus (Shaw’ Androkles ja lõvi, 1987) Kit Henley (Priestley Greenfingersi saladus, 1988) Charley (Thomase ja Undi Charley tädi, 1989) Noah (Nashi Vihmameister, 1990) doktor Grühn (Witkiewiczi Hullumeelne ja nunn, 1990) Semjon Semjonovitš Medvedenko (Tšehhovi Kajakas, 1990) Fulco ja Kehve (Kalmuse ja Tammearu Jumalad lahkuvad maalt, 1991) ETBL, 2015 (T.
  • Manavald, Priit
      Osi Veltveebel (Leonovi Vallutusretk, 1945) Songi (Lutsu Paunvere, 1946 Draamateatris) Helmer (Ibseni Nora, 1946 Narva Teatris) Semjon Semjonovitš (Kroni Sügavuurimine, 1947 Endlas) Kustav (Raudsepa Vedelvorst, J.
  • kotš
    1648 sooritas Semjon Dežnjov kotšidel oma retke.
  • Niin, Jüri
    Osi Caesar Rupf (Dürrenmatti Romulus Suur, 1970, diplomilavastus Noorsooteatris) Semjon Semjonovitš Medvedenko (Tšehhovi Kajakas, 1971) Buhhov (Roštšini Valentin ja Valentina, 1972) Lible (Lutsu ja Satsi Tootsi pulm, 1973) Kaarel (Kooli Loobumised kevade kasuks, 1974) Välislink Jüri Niin Eesti filmi andmebaasis ETBL, 2000 (I.
  • Kauppinen, Oiva
    Osi Pierrot (Molière’i Don Juan ehk Peetri pidusöök, 1980, diplomilavastus Ugalas) Hernehirmutis (Baumi ja Hermi Smaragdlinna võlur, 1980) Sylvestre (Molière’i Scapini kelmused, 1983) Sancho Panza (Švartsi Don Quijote, 1985) Väike-John (Bernsteini West Side’i lugu, 1986) Jutustaja (Tuglase ja Suumani Maailma lõpus, 1987) Semjon Pantelevitš Jepihhodov (Tšehhovi Kirsiaed, 1987) Kalda Sass (Mälgu ja Särevi Õitsev meri, 1988) Gottfried von Swieten (Shafferi Amadeus, 1989) Kirjandus R.
  • Hagus, Verner
    Kapi Kalevipoeg, 1948 ja 1953) Barmalei (Morozovi Doktor Aibolit, 1950, ja Doktor Ai-ai-ai, 1963) Romeo (Prokofjevi Romeo ja Julia, 1951) Claude Frollo ja Quasimodo (Pugni, Glieri ja Vassilenko Esmeralda, 1951) Semjon (Tšulaki Noorus, 1952) Manuel (Vassilenko Lola, 1952) Drosselmeier (Tšaikovski Pähklipureja, 1953) Kubjas (Austeri Tiina, 1955) Vanaisa (Austeri Põhjamaa unenägu, 1960) Carabosse (Tšaikovski Uinuv kaunitar, 1962) Kirjandus E.
  • Poom, Paul
    Osi Poiss, kes põgenes kodust (Saluri Poiste sõidud, 1978, diplomilavastus Draamateatris) Semjon Karabanov ja Perets (Makarenko ja Karusoo Makarenko koloonia, 1979, diplomilavastus Noorsooteatris) don Juan (Molière’i Don Juan ehk Peetri pidusöök, 1980, diplomilavastus Ugalas) Poiss (Rummo Kass! Kass! Kass!, 1981) Žantõk (Müsrepovi Laul armastusest, 1982) Andrei (Rasputini Ela ja mäleta, 1983) Timotheus von Bock, Aleksander I ja Georg von Bock (Krossi Keisri hull, 1984) Väimees (Ajtmatovi ja Hermaküla Ja sajandist pikem on päev, 1984) Rebase-Rein (Männi Hõbejänesed, 1984, ka muusika) Lucky (Becketti Oodates Godot’d, 1986) mister Banks (Shermani Mary Poppins, 1987) Lembit (Saluri Minek, 1988) Välislink Paul Poom Eesti filmi andmebaasis ETBL, 2000 (I.
  • Volmer, Peeter
    Osi Miguel (Prokofjevi Kihlus kloostris, 1962) Gardefeu (Offenbachi Pariisi elu, 1964) Semjon (Kabalevski Kevad laulab, 1964) liktor ja käskjalg (Shakespeare’i Coriolanus, 1964) Krahv (Ilusal sinisel Doonaul, J.
  • Lilleorg, Tiit
    Osi Alain (Molière’i Naiste kool, 1968) Bogdan Sussik ja Filimon Šik (Miljutini Trembita, 1973) Nuto (Kangro Imelugu, 1974) Semjon Iljitš Kokorõškin (Leonovi Vallutusretk, 1975) Professor (Tiksi Lahtihüpe, 1980) Notar (Rossini Almaviva ehk Asjatu ettevaatus ehk Sevilla habemeajaja, 1981) Pasunapuhuja (Gorki Jegor Bulõtšov ja teised, 1982) Meister (Kiige Pensionieelik, 1983) Roller (Schilleri Röövlid, 1983) Koovit (Lille Jaan Vaarandi 99 päeva, 1984) Paul Paju (Antoni Rublarüütlid, 1984) papa Kiir (Lutsu ja Adlase Suvi, 1984) Sergei Nikolajevitš Tsõganov (Gorki Barbarid, 1985) vangivalvur Konn ja Metsnik (Straussi Nahkhiir, 1986 ja 2006 Vanemuises) Pearu Murakas (Tammsaare ja Kerge Aeg tulla – aeg minna, 1986) Victor Emmanuel Chandebise ja Poche (Feydeau’ Kirp kõrvas, 1987) Lennox ja Banquo (Shakespeare’i Macbeth, 1987) Gustav Kaljas (Kruusvalli Vaikuse vallamaja, 1987) sir Osgood Fielding (Styne’i Sugar ehk Džässis ainult tüdrukud, 1988) Kuckuck (Muelleri Surnuparv, 1989) Harry (Loewe’ Minu veetlev leedi, 1990) Kirjanik (Kornise Hooratta ring, 1990) Dick (Ojakääru Winnetou, 1991) Judda (Carré’ Kaelapuu, 1993, Kaelapuu) Jorch Aadniel Kiir (Kõivu Tali, 1996) Jape Samuels (Jerome’i Neljanda korruse ajutine, 1997) August (Mikelsaare ja Toominga Käiski Nuustakul ära, 1998) Johansson (Strindbergi Kummitussonaat, 1999) Soogenbits (Raudsepa Põrunud aru õnnistus, 2001 Kuressaare Linnateatris) Csekko (Kálmáni Krahvinna Mariza, 2004 Vanemuises) Kirjandus K.
  • Trink, Elmar
    Lavastusi Tuulingu Bumerang (1997) Saluri Minek (2008 SEE Teatris) Osi Nõunik (Švartsi Lumekuninganna, 1982) Juhan (Raudsepa Mikumärdi, 1983) Semjon (Tšervinski Viktoria, 1983) Doalty (Frieli Tõlkijad, 1984) Jannu (Lutsu ja Pedajase Soo, 1985) Michele (De Filippo Filumena Marturano, 1986) Margus (Kitzbergi Libahunt, 1986) härra Aeg (Maeterlincki Sinilind, 1986, koostöös kooliteatriga, ka näitejuht) Pilli-Tiidu (Merilaasi Pilli-Tiidu, 1987, ka näitejuht) Toomaspärk (Raudsepa Vaheliku vapustused, 1988) Lembit (Saluri Minek, 1988) Manolokes (Kanderi Zorbas, 1989) Val Xavier (Williamsi Orpheus allilmas, 1990) John Petersen (Soya Jonsen kadunuke, 1991) Simola peremees ja Valitseja (Wuolijoki Niskamäe naised, 1992) John (Hauptmanni Rotid, 1993) Jean-François (Bruno Pepsie, 1994) Kevenhüller (Lagerlöfi ja Aaloe Gösta Berlingi saaga, 1994) Sture Cervieng (Göthe Koeratopis, 1995) Kalakaupleja (Ehala, Costeri ja Gorini Thijl Ulenspiegel, 1996) Schneider (Smuuli Kihnu Jõnn, 1997) Taavi (Uustulndi ja Saare Tuulte tallermaa, 1999 Kuressaare Linnateatris) doktor Carrasco (Leigh’ Mees La Manchast, 2005, Dioneva) Wolf (Veberi Tüütu tüüp, 2005 Vana Baskini Teatris) Timofei Andreitš ja Nikifor Nikiforõtš (Dostojevski ja Rozovski Krokodill, 2006 Vana Baskini Teatris) Kreutzwald (Undla-Põldmäe ja Nielseni Viru laulik ja Koidula, 2013 Pärnu Koidula muuseumis) Kirjandus E.
  • Rüütel, Raivo
    Osi Pearu (Tammsaare ja Raidi Me otsime Vargamäed, 1976, diplomilavastus Noorsooteatris) Kääbus (Lagerkvisti ja Komissarovi Kääbus, 1979) Toomas (Vetemaa Nukumäng, 1980) doktor Subites (Anouilh’ Tuuleiil, 1984) Brettschneider (Brechti Švejk Teises maailmasõjas, 1985) Christian de Neuvilette (Rostand’i Cyrano de Bergerac, 1986) Mortimer (Kesselringi Hapu vein ja sinihape, 1988) Kivirist (Raudsepa Salongis ja kongis, 1990) Trumeau (Marceau Presidendi sõber, 1990) Henry (Gray Finaal, 1990) Andres Seenetreial (Raudsepa Ameerika Kristus, 1991) Jean (Romains’i Knock ehk Meditsiini triumf, 1991) Pierrot (Campanile Vaene Piero, 1991) Joakim Lust (Liivese Kallimast kallim, 1992) Pierre Curie (Fenwicki Härra Schützi aumärgid, 1992) osaline (Kalli ja Baskini Prügikast ehk Alguse asi, 1993, ja Kalli Prügikast 2 ehk Põhi paistab, 1994) Antonio (Fo Iga varas pole suli, 1993) Felix (Veberi Teisel ajal samas kohas ehk Mees sihib, jumal juhib, 1995) Albert Topaze (Pagnoli Härra Topaze, 1996) Ed Devery (Kanini Eile sündinud, 1997) Carlos Homenides de Histangua (Feydeau Täitsa lõpp (Kirp kõrvas), 1998) Henry (Stoppardi Midagi tõelist, 1999) Milonov (Ostrovski Mets, 2000) Sammy Samuels (Griffithsi Koomikud, 2001) Pierre (Veberi Õhtusöök lollidega, 2001) härra Biedermann (Frischi Härra Biedermann ja tulesüütajad, 2002) Frank (Burke’i Gagarini puiestee, 2003) Semjon Semjonõtš (Dostojevski ja Rozovski Krokodill, 2006) Walter Price (Karshneri Plastikvõileib, 2007) Stavros (Saramonowiczi Testosteroon, 2008 Endlas) Tom Lambert (D.
  • Rostropovitš, Mstislav
    Õppis 1932–37 Moskva muusikakoolis, 1943–46 Moskva konservatooriumis tšellot ja kompositsiooni (õppejõud Semjon Kozolupov, Vissarion Šebalin ja Dmitri Šostakovitš), oli 1946–48 samas aspirantuuris ja seejärel 1948–74 õppejõud (aastast 1959 professor, aastast 1993 auprofessor).
  • geograafilised avastused
    sajandi I poolel olid meresõidu ja avastuste alal juhtkohal hollandlased (Willem Barents, Abel Janszoon Tasman); venelaste avastusretked meritsi Kaug-Ida ja Põhja-Siberi tundmaõppimiseks algasid Ivan Moskvitini retkega (1639), 1648 sõitis Semjon Dežnjov ümber Aasia kirdetipu.
  • kartograafia
    sajandil ja hoogustus Peeter I ajal (Semjon Remezov, Ivan Kirilov).