Ağgöli rahvuspark

Ağgöli rahvuspark (aserbaidžaani Ağ göl Milli Parkı), Aserbaidžaanis Kura-Araksi madaliku lääneosas Mili tasandikul olev rahvuspark. Park rajati 2003. aastal Ağgöli looduskaitseala (1978. aastal 5182 ha) alusel. Rahvuspargi pindala on 17 924 ha.

Suure osa rahvuspargist võtab enda alla Ağgöli järv (tegelikult stepis asuv soolajärv, mille pindala on üle 50 km2 ja vee sügavus 0,8 m kuni 2,5 m), mis on osa siinsest märgala süsteemist. Seda rahvusparki peetakse Aserbaidžaanis põhiliseks rändlindude talvitumis- ja pesitsusalaks. Siin võib kohata üle 140 linnuliigi, kellest 89 liiki ka siin pesitseb. Põhilised siin kohatavad linnud on väike-laukhani, mitut liiki pardid, väiketrapp, flamingo, pelikan, haigur, must toonekurg, valge siidhaigur, luitsnokk-iibis, mesilasenäpp, merikotkas ja palju teisi liike. Siinne linnuala on võetud Rāmsari rahvusvahelisse märgalade nimekirja. Keelatud on jahipidamine ja kalapüük.

Mujal rahvuspargi alal valdab stepi ja poolkõrbeline maastik. Seal võib kohata hunti, šaakalit, rebast, haruldast rookassi, mitut maoliiki, kilpkonna jm loomi.

Ağgöli rahvuspark kuulub halduslikult Ağcabədi ja Beyləqani rajooni.

Kirjandus

  • Азербайджанская Национальная Энциклопедия. Bakuu, 2012

Välislink

Loodud 2015