Xınalıq

Xınalıq, mägiküla Aserbaidžaani põhjaosas Quba rajoonis Suur-Kaukasuse põhjanõlval 2100–2200 m kõrgusel Şahdaği mäe läheduses. Külas on 1837 elanikku (2011), peamiselt hinalugid. Xınalıq on Aserbaidžaani kõrgeimal asuv küla ja seetõttu raskesti ligipääsetav. Küla eraldatus on kujundanud omalaadse kultuuri ja elulaadi, samuti ainulaadse hinalugi keele.

Külas on kaks ajaloolist mošeed (ehitatud 12. ja 15. sajandil) ja mitu kalmistut. Küla ja rahva ajalooga saab tutvuda ajaloomuuseumis. Peamine huviväärsus on kaunid vaated ümbritsevatele mägedele, peamine tegevus turistile mägimatkad.

Aastal 2007 loodi Xınalıqi riiklik ajaloolis-arhitektuuriline ja etnograafiline kaitseala. Kaitseala eesmärkideks on unikaalse mägiküla, keele, traditsioonide jms säilitamine ja teadvustamine mujal maailmas. Aastast 2011 on Aserbaidžaani kultuuriministeerium taastanud ajaloolisi maju algupärasel moel.

Hinalugid

Hinalugid on Aserbaidžaani väikerahvas, piirkonna vanemaid rahvaid. Nimetatakse ka Şahdagi rahvaks, kuna nende asuala on mäe piirkonnas. Hinalugid on unikaalne väikerahvas, kuna elavad peamiselt kompaktselt Xinaliqi külas. Kõnelevad hinalugi keelt, mis kuulub kaukaasia keelte hulka ja mida räägitakse ainult selles külas.

„Xınalıq”, Maral Rəhmanzadə (1963). Aserbaidžaani kunstimuuseumis.

Xınalıqi aja- ja koduloomuuseum. Üleva saali sisevaade, paremal välisfasaad.

Välislingid

video

  • Xınalıq (dokumentaalfilm, aserbaidžaani keeles ingliskeelsete subtiitritega). Youtube

artiklid

Loodud 2015