Diri Baba mausoleum

Diri Baba mausoleum (aserbaidžaani Diri Baba məqbərəsi), 15. sajandist pärit pühamu, asub Qobustani linnas (aastani 2008 Mərəzə) Şamaxi rajoonis Bakuust umbes 100 kilomeetri kaugusel.

Osaliselt kaljusse ehitatud hoone kõrgub kvadraatsel alusel. Kahekorruselise hoone esimesel korrusel võlvitud laega saal ja kaheksatahulise kupliga vestibül. Teisel korrusel asuvasse peasaali viib kaljusse raiutud trepp. Teise korruse ruudukujulise põhiplaaniga saali kohal kõrgub ümarkuppel, mida toetavad võlvitud nišid (trombid) on kaunistatud taimeornamendiga. Teise korruse kürgusel on kaljus grott, kuhu legendi kohaselt on maetud sufi pühak Diri Baba.

Şamaxi ja selle ümbrus oli keskajal sufi müstika keskusi. Mausoleumi asukoht on ajalooline sufi dervišite varjupaik, mis on seotud arvukate iidsete legendidega. Hoone ehitati 15. sajandi alguses (teisel korrusel oleval plaadil on aastaarv 1402) şirvaanšahhi İbrahimi I (vt Şirvan) käsul sufi pühaku Diri Baba arvatava matmiskoopa kohale. Mausoleum on ehitatud Şirvani-Abşeroni ehituskooli traditsioonis.

Hoonet ja sellega seotud legende on kirjeldanud mitmes reisikirjas, mh Adam Oleariuse kirjeldusest reisist Venemaale.

Loodud 2015