Eesti Kirjanike Kooperatiiv
Eesti Kirjanike Kooperatiiv (EKK), Rootsis tegutsenud väliseestlaste kirjastus. Asutati 10. XII 1950 Stockholmis August Gailiti, Bernard Kangro, Valev Uibopuu ja Enn Vallaku algatusel vastukaaluks Välis-Eesti raamatuturul monopoolse seisundi hõivanud Andres Lauri kirjastusele Orto. Pikemat aega olid EKK tegevusega seotud ka Karl Ristikivi, Arvo Mägi, August Mälk, Raimond Kolk ja mõni teine. Kirjastus tegutses Lundis, kuid koondas autorite ja aktsionäridena Eesti kirjanikke ka mujalt vabast maailmast.
EKK eripäraks oli kirjanike eneste juhtiv roll nii praktilises kirjastamisprotsessis kui ka kirjastatavate teoste valikul. Eesmärk oli Eesti algupärandite avaldamine. EKK tegevjuhid olid B. Kangro ja V. Uibopuu.
Raamatute levitamine toimus postimüügi kaudu sarjade ettetellimise korras, 1950.–60. aastail korraldasid seda kuni 52 esindajat 18 riigis. Ühtse kaustaga ja ettetellitav A-sari avaldas peamiselt algupärast proosat, B-sari luulet, näidendeid, koguteoseid (sealhulgas „Meie maa” I–IV, „Eesti talu”, „Eesti Rootsis”) ja muud sellist.
Oma tegevuse vältel andis EKK välja 415 raamatut 78 Eesti autorilt. Kirjastus lõpetas tegevuse aktsionäride otsusega 29. V 1994 pärast tegevdirektor B. Kangro surma.
Kirjandus
- J. Kronberg. Tiibhobu märgi all. Eesti Kirjanike Kooperatiiv 1950–1994. Tallinn, 2002
EE 12, 2003