Emumägi

Emumäe vaatetorn

Emumägi, Pandivere kõrgustiku ja Põhja-Eesti kõrgeim koht; absoluutkõrgus 166 m ü.m, suhteline kõrgus 79 m (Eesti suurimaid).

Tekkelt liitpinnavorm: vooretaolisel kõrgendikul, mille pinda on hilisjääaegsed protsessid tugevasti muutnud ja liigestanud, on pikk metsaga kaetud vallseljak (oos). Koos põhjapoolse Tammiku mäega moodustab Emumägi 12 km pikkuse kõrgendiku (Salla voor), kus on rohkesti järsuveerulisi orge, lohke, oose, mõhnu ja sölle. Üle 45 m paksune pinnakate on vahelduv, põllustatud on vaid tasasemad, moreenkattega alad. Emumäest idas on Peetla raba.

Emumäe tipus on 21,5 m kõrgune vaatetorn (1997, arhitekt Tiit Hansen). Mäelt avaneb kauneid vaateid idapoolsetele metsadele ja läänes laiuvale kultuurmaastikule. Lisaks vaatetornile on siin rabamändidest ja -juurikatest kultuuriseltside puukujude allee, Emumemme koda ja päikesetõusumaja (autorid Hando Kuntro ja Piret Smagar), infopunkt, telkimis- ja piknikuplatsid. Emumäe Arenduskeskuse korraldusel toimuvad Emumäe ümbruses jalgsi-, ratta- ja kanuumatkad (Põltsamaa jõel). Ümber Emumäe toimub traditsiooniline Emumäe jooks.

Muistendi põhjal on Emumägi tekkinud Kalevipoja hobuse poolt praeguse Peetla raba asukohast üles kraabitud mullast.

Emumägi on võetud Eesti ürglooduse raamatu andmebaasi. Emumäe ja ümbritseva maastiku kaitseks on moodustatud Emumäe maastikukaitseala.

Vaade Emumäelt

Emumemme koda

Kirjandus

Välislingid

EE 12, 2003; muudetud 2013