Mərdəkani linnused

Mərdəkani ruudukujulise põhiplaaniga linnus

Mərdəkani ringikujulise põhiplaaniga linnus

Mərdəkani linnused (aserbaidžaani Mərdəkan qalası), Abşeroni poolsaarelMərdəkanis Bakuus asuvad kaks keskaegset müüriga ümbritsetud kivist vahitorni (donjoni), mis moodustasid osa Abşeroni poolsaarel poolsaare kaitserajatistest. 11.–13. sajandil kindlustus Şirvani võim Abşeroni poolsaarel, muuhulgas ehitati hulk kaitserajatisi. Kindlustornid olid kavandatud ajutiseks varjupaigaks vaenlase rünnaku korral. Alalised eluruumid paiknesid tõenäoliselt väljaspool kaitsemüüre. 17.–18. sajandil kasutati torne märguandmiseks vaenlase rünnaku korral, kui tipus süüdati tuli.

Ruudukujulise põhiplaaniga torni kõrgus on 22 m, müüri paksus maapinnal 2,1 ja tipus 1,6 m, torni igas nurgas on kogu pikkuses eenduvad ümarad nurgatornid, torni krooniv mašikuliivöö on ühtlasi ka karniis. Torn on vahelagedega jagatud viieks korruseks, mida ühendab kivist müüritrepp, mis algab u 2 meetri kõrguselt maapinnast. Torni ümbritsevalt, samuti nelinurkselt madalama müüriga (kõrgus u 6 m) piiratud alalt (suurusega 28x25 m) on arheloogiliste kaevamiste käigus leitud mitu sügavat kaevu. Linnus on ehitatud 1187/88 (K. Мamеd-zade hinnagul 14. sajandil).

Teine torn on põhiplaanilt ringilähedane, selle kõrgus on 16 m, diameeter 7,6 m. Torn on võlvitud lagedega jaotatud kolmeks korruseks, teist ja kolmandat korrust ühendab kitsas müüritrepp, teisele korrusele viis tõenäoliselt teisaldatav puitredel. Ka seda torni ümbritsev ala on madalama müüriga piiratud. Tornil olevate kirjade järgi võib eeldada, et see on ehitatud 1232. aastal širvanšahi Färibürz III (valitses 1225–43) ajal, ehitaja nimi oli Äbdulmädžid Mäsud (Əbdülməcid Məsud).

Välislingid

Kirjandus

  • K. М. Мамед-заде. Строительное искусство Азербайджана, Баку, 1983

Loodud 2015