Muhu Muuseum
Muhu Muuseum asub Muhus Koguva külas. Muuseum on asutatud 1973 kirjanik Juhan Smuuli sünnitalus Toomal tema memoriaalmuuseumina. 1990 muudeti muuseumi staatust ning Muhu saare ainelist ja vaimset pärandit säilitav muuseum nimetati Muhu Muuseumiks. Muuseum on omalaadne selle poolest, et hooned asuvad oma algses asukohas ning muuseumtalu ümbritseb elav küla.
1. I 2011 oli säilikuid u 12 000.
Muuseumi keskmeks on Juhan Smuuli sünnikodu Tooma talu, mille hoonestik annab hea ülevaate Muhu taluarhitektuurist. Tooma on üks kolmest vanimast Koguva vabatalupoegade ehk nn postimeeste talust, mis on rajatud hiljemalt 17. sajandi keskpaiku. Taluhooned ümbritsevad Muhule iseloomulikku avarat õue. Õuehoonetes ja elumaja rehealuse osas on välja pandud talu tarbevara ning põllutöö- ja kalapüügiriistad. Ekspositsioon hõlmab ka aidahooned, õueköögi ja suvise loomalauda koos suitsusaunaga. Elumaja 1950. aastatel ümber ehitatud rehetoas paikneb ajalooline ja kirjanduslik väljapanek. Tagakamber ning peremehele ja perenaisele kuulunud ahjutagune kamber on sisustatud 1920. aastate laadis talumööbliga, otsakamber J. Smuuli suvise töötoana.
Muhu Muuseumi hoonete hulka kuulub ka väike külakoolimaja, kus 1876–1923 omandas alghariduse mitu põlve koguvalasi. Restaureeritud koolihoones on muuseumi Muhu kooli- ja kultuuriolusid tutvustav väljapanek.
Välja talus asuvas Muhu Muuseumi keskusehoones paikneb etnograafilise Muhu tekstiili – rahvarõivaste ja tekkide (1850–1940) – püsiväljapanek.
Muhu Muuseumile kuuluv Muhu saarel Linnuse külas Eemu talu väravas asuv pukktuulik on üks Eesti väheseid töötavaid tuuleveskeid, selle on põlisel tuulikuasemel taas üles ehitanud samas külas elav Jüri Ling. Peale veskiga tutvumise saab proovida ka käsikiviga jahvatamist. Eemu tuulik töötab muuseumina aastast 1980.
Välislink
EE 12, 2003; muudetud 2013