Rakke linnamägi
Rakke linnamägi, asub Rakke jaamast umbes 1,5 km kagus, põhja-lõuna suunalise pika mäeseljaku (Rakke mäe) itta ulatuval kõrgemal neemikul (132,9 m), mis on idas ja lõunas ning osaliselt ka põhjas kaitstud järskude looduslike nõlvadega. Läänes on linnuseplatoo ülejäänud seljakust eraldatud kaarja 30 m pikkuse ning 1–1,5 m sügavuse kraavi ja selle siseküljele ehitatud 1,5 m kõrguse valliga, mille põhjaots on sissepääsutee ehitamisega lõhutud. Vallis leidub paeplaate ning kuni 0,5 m läbimõõduga raudkive. Võimalik, et varem on sissepääs linnusesse toimunud hoopis linnamäe edelanurgalt, kus valliotsa ning neemiku lõunaserva vahele on jäetud paari meetri laiune ava. Linnuseõu koos selle madalama, kaarjalt kirdesse pöörduva osaga hõlmab umbes 1250 m2. Kultuurikiht näib puuduvat. Rahvapärimus räägib mäele peidetud aaretest ja maa-alla vajunud linnast.
Linnamägi spordi- ja kultuuriobjektina
Linnamägi on huvitav oma pinnavormide poolest, mäel olevalt vaateplatvormilt avanevad ümberkaudsele loodusele kenad vaated. Linnamäel on võimalik tegeleda nii suusa- kui ka rattaspordiga, jooksmisega ja jalutamisega, (mäel on valgustatud mägiratta-, suusa- ja jalutusrajad). Linnamäge hooldab Spordiklubi Rakke.
Rakke linnamäel on 1500 istekohaga amfiteatrilaadne Linnateater (rekonstrueeritud 2005), kus toimuvad kontserdid ja vabaõhuetendused.
- E. Laid. Eesti muinaslinnad. Tartu, 1923
- E. Tõnisson. Linnamäed ja maalinnad. Tallinn, 1966
EAL (avaldamata; T. Tamla); muudetud 2013