seller
seller (Apium), peamiselt kaheaastaste rohttaimede perekond sarikaliste sugukonnast; ühe käsitluse järgi on perekonnas umbes 20 liiki Euraasias ja Aafrikas, teise käsitluse järgi on perekonnas ainult üks liik – maitse- ja köögiviljataim aedseller (A. graveolens), kellel on palju teisendeid. Põhiliselt kasvatatakse neist kolme: juur-, leht- ja varssellerit.
Juurselleril (A. g. var. rapaceum) kasvab ümmargune juurikas (0,5–10 cm), mille alumine osa on harilikult neljakandiline ja tugevasti harunev. Koor on pruunikas või kollakasvalge, sisu pehme.
Lehtselleril (A. g. var. sativum) areneb tugev narmasjuurestik. Tal on väga suur leherosett, pärast lehtede mahalõikamist kasvavad kiiresti uued. Lehed on õrnemad kui juurselleril.
Varsselleril (A. g. var. dulce) moodustuvad jämedate leherootsudega suured lehed, köögiviljana kasutatakse tema talvel ajatatud pleekinud varsi ja lehti.
Maitseainena tarvitatakse selleri juurt, lehti, varsi ja seemneid, köögiviljana juurt, pleekinud varsi ja lehti. Juures on eeterlikke õlisid, koliini, asparagiini jm aineid, lehtedes palju C-vitamiini. Seller soodustab seedimist ning ta on ka tuntud kosutusvahend (parandab vaimset ja füüsilist töövõimet).
Välislingid
- A. Luigela. Seller tervisele Terviselehe kodulehel
- Seller Toidutare kodulehel
- J. Koržikova. Seller – universaalne ravivahend
VE, 2006; EME 2, 2009 (L. Issako); muudetud 2011