Bazardüzü
Bazardüzü (aserbaidžaani Bazardüzü dağı), Aserbaidžaani kõrgeim mäetipp (4466 m), asetseb Suur-Kaukasuse mäestiku Veelahkme aheliku idaosas Dagestani piiri lähedal.
Tipp on pealt suhteliselt lauge, nõlvad on järsud ja harjalised. Nende vahel on orud, mille sügavus ulatub kuni 1500 m. Tipus on liustikke (20. sajandi alguses oli siin 8 väikest liustikku, millest suurim oli pikk kuni üks kilomeeter). Tänapäevased Bazardüsü liustikud on Kaukaasia kõige idapoolsemad liustikud. Põhjanõlval on 2 suuremat liustikku. Tipus on firnlumi, nn firnimüts, mille pindala on umbes 3,6 km2. Siit saavad alguse kaks jõge: Türyançay ja Qusarçay.
Bazardüsü massiivis on rikkaliku taimestikuga alpiniidud, mida kasutatakse aprillist kuni septembrini kitsede ja lammaste suvikarjamaadena. Siin on ka omapärane loomastik (dagestani tuur, mägikits) ja lindudest kaukaasia mägikana.
Piirneb Qusari ja Qəbələ rajooniga.
Bazardüzü paikneb Şahdaği rahvuspargi alal.
Esimene tipputõus oli 1847. aastal kirdenõlva mööda (A. Aleksandrov). 1993. aastal tõusid tippu E. M. Ragimov (lõunanõlvalt) ja J. A. Asadov (edelanõlvalt).
Kirjandus
- Азербайджанская Национальная Энциклопедия. Bakuu, 2012
Loodud 2015