Juminda poolsaar
Juminda poolsaar asub Põhja-Eesti rannikul Kolga ja Hara lahe vahel, lõpeb Juminda neemega; pikkus ligi 13 km, laius lõunaosas kuni 6 km. Keskosa on valdavalt kivine ja on ka liivaluiteid (Pikanõmme luiteahelik, mille kõrgeim osa on 33 m ü.m), idaküljel astanguline; suurt osa katab okasmets, poolsaare lõunaosas on raba. Poolsaare tipus Juminda neemel on suur rändkivikülv (Kolju vare) ja Tapurla küla juures on Tapurla kivikülv. Juminda poolsaare lõunaosas Keitma (ka Aabla) raba servas paikneb hiidrahn Majakivi, mis on mahult Eesti kolmas rändrahn. Mitu Tapurla rahnu ja Majakivi on võetud Eesti ürglooduse raamatu andmebaasi.
Juminda poolsaar kuulub Lahemaa rahvusparki.
Asustus paikneb rannikul, põhiliselt Pedaspea, Kolga-Aabla, Kiiu-Aabla, Leesi, Tammistu, Juminda (arvatavasti vanim küla, allikais 1290 Jumentake), Virve ja Hara külas, mis kõik kuuluvad Kuusalu valda.
Poolsaare põhjatipul paikneb Juminda tuletorn. Poolsaare kahe loodepoolsema neeme vahelise abaja ääres on Juminda päästejaama hoone (restaureeritud ja 1999 võetud arvele Eesti kultuuriväärtusena). Tuletorni ja neeme tipu vahel on Koljuvere kivikalme (I aastatuhande I pool). Juminda küla lähedal poolsaaree läänerannal on rannakalmistu, kuhu on maetud 28. VIII 1941 laevakaravaniga (Balti laevastiku evakueerumine 1941) hukkunuid (üldse hukkus Juminda lähedal miinitõketel umbes 6000 inimest). 1974 avati hukkunute mälestusmärk (taastati augustis 1994).
Välislink
EE 4, 1989; MerLe, 1996; EE 12, 2003; muudetud 2011