Mstislav Rostropovitši muusikafestival

Mstislav Rostropovitši muusikafestival (aserbaidžaani Mstislav Rostropoviç adına Beynəlxalq musiqi festivalı), aastast 2007 Bakuus korraldatav Mstislav Rostropovitši mälestusele pühendatud rahvusvaheline muusikafestival. Festivali korraldavad Heydər Əliyevi fond, Aserbaidžaani turismi- ja kultuuriministeerium ja Mstislav Rostropovitši kultuuri- ja humanitaarprogrammide fond. Festivali kunstiline juht on Mstislav Rostropovitši tütar Olga Rostropovitš (1956).

Esimene festival leidis aset Mstislav Rostropovitši surmaaastal 11.–18. XII 2007. 2013. aastani toimusid festivalid detsembris, aastast 2014 mais. Festivalil on aastate jooksul esinenud tuntud interpreedid ja kollektiivid kogu maailmast, sh Zubin Mehta, viiulimängijad Maksim Vengerov, Sergei Krõlov, Pinchas Zukerman, Dovydas Geringas, Sergei Dogadin ja Laurent Korcia, tšellistid Natalja Gutman, Enrico Dindo, pianistid Eliso Virsaladze, Rudolf Buchbinder, Plamena Mangova ja Boriss Berezovski, sümfooniaorkester Maggio Musicale Fiorentino, Inglise kammerorkester (English Chamber Orchestra), Iisraeli filharmoonia orkester, Monte Carlo filharmoonia orkester ja Peterburi filharmoonia orkester. Kontserdid toimuvad Bakuu suuremates kontserdikeskustes.

Festivali kavas on alati ka Rostropovitši fondi stipendiaatidest noorte muusikute esinemised, toimuvad tuntud interpreetide meistriklassid.

Mstislav Rostropovitš sündis Bakuus ja elas linnas 3 esimest eluaastat. Hiljem külastas ta Bakuud regulaarselt. 2004 avas ta pärast rekonstrueerimist Bakuu filharmoonia, 2006 korraldas Bakuus Dmitri Šostakovitši 100-sünniaastapäevale pühendatud fesitvali. Bakuus (avatud 2002 korteris, kus perekond elas aastatel 1925–31) on Mstislav Rostropovitši ja tema isa tšellisti ja pedagoogi Leopold Rostropovitši (1892–1942) majamuuseum.

Loodud 2015