Soosaare vald

Endine Soosaare vallamaja

Ait (1891)

Soosaare (sks Soosaar), endine vald aastatel 1866–1939. Moodustati Viljandimaal Kolga-Jaani kihelkonnas, 1892 liideti sellega Paenaste vald (sks k Pajusby) ja Kolga-Jaani kirikuvald (sks k St. Klein-Johannis). 1939 ühendati enamik Soosaare vallast Võisiku, osa Kõo ja Tänassilma vallaga. Hõlmas praeguse Kolga-Jaani valla põhjaosa ning Paenaste ümbruse Kõo vallast.

Valda kuulusid Kolga-Jaani kirikumõis, Paenasti ja Soosaare mõis.

Vallamaja asus Vissuvere külas.

Soosaare vallas on sündinud kiriku- ja kirjamees Jaan Bergmann, esperantist ja sõnastike autor Jakob Rosenberg (9. II 1881 – 26. XII 1937), pedagoog, kirjamees ja seltsitegelane Eduard Schönberg (9. III 1885 – september 1944), looduslooõpetaja, haridustegelane ja õpikute autor Gustav Reial, tehnikateadlane Eduard Kanasaar ning eesti keele ja kirjanduse õpetaja ja kirjandusteadlane Juhan Käosaar (13. IX 1909 – 7. III 1986).

Soosaare vallamaja

Soosaare vallamaja asus algselt Elia talus, kus vallakohtu käsutuses oli 4 tuba ja vangikamber, mille eest sai omanik vallalt üüri, kuid pidi selle eest tegutsema käskjalana-kasakana ja kandma omal kulul kohtumaja valgustuse ja kütte. 1873 ehitati uus maja Vissuvere külas. 1892 vallamaja laiendati, ehitades juurde ärklikorruse, kuhu paigutati kantselei. Nõukogude ajal olid hoones Kolga-Jaani kolhoosi töötajate korterid. 1980. aastate lõpust eravaldus.

Vallamaja on suhteliselt väike ja tagasihoidlik viilkatusega kivihoone, millel on kahepoolne ärklikorrus. Maja sissepääs asub tagakülje keskosas ja selle kohal paikneb plekist kumer varikatus. Hoone põhikorruse seinad on maakivist, ärklikorrusel tahutud palkidest, seinad üle krohvitud ja valgeks värvitud. Majal on uus tsinkplekk-tahvlitest katus, ees uued 6-ruudulised puitaknad. Interjöör on moodne ja tänapäevane, pärineb 1990. aastate alguse remondiajast.

Läheduses paikneb 1891. aastal ehitatud magasiait.

Kasutatud kirjandus

  • XX sajandi arhitektuur. Alusuuringud. Vallamajad. Muinsuskaitseamet

Loodud 2013