Tammiku (Rakke vald)

Rakke valla asulate skeem

Tammiku, ka Suure-Tammiku, küla Lääne-Virumaal Rakke vallas, Tammiku–Salla maantee ääres; 60 elanikku ( 2011; 94 el, 2000; 161 el, 1975 (sh endised Suure- ja Väike-Tammiku küla)).

Tammiku külas on endise Tammiku mõisa hooneid (peahoone hävinud), mõisast umbes 1 km idas asuv Tammiku linnamägi ehk Rahaaugumägi, kaheksa kultusekivi ja maa-alune kalmistu Kolgata ehk Pealuumägi. Rahvapärimuste järgi olnud Tammikus veel Taaratammik ja Hiietammik, samuti Hiiekivi ja ohvrikivi.

Külas on endise Tammiku kooli vundament (ehitatud 1886) ja viimane koolihoone (arhitektid Edgar Velbri ja August Volberg, 1934–35), samuti küüditatute mälestusmärk (autor Allan Murdmaa, 1991) ja Saksa sõjameeste hauad.

Suure-Tammiku külas on sündinud kirjanik Rein Saluri, laulja Maire Haava ja graafik Maie Helm.

Loodus

Külast ida poole jääb vallseljak Tammiku mägi. Külas on Tammiku järv, Väike-Tammiku järv ja neist ida pool Juta järv (veepeegli pind 0,8 km2, kesmine sügavus 1,7 m; paisjärv, ka Väike-Tammiku paisjärv). Tammiku järve kui elupaiga kaitseks on asutatud Tammelehe hoiuala.

Ajalugu

Tammiku algkool Salla vald (hoone pole säilinud)

Suure- ja Väike-Tammiku küla on esimest korda mainitud Taani hindamisraamatus 1241 (Tamicas), Taani hindamisraamatu järgi oli Suur-Tammiku Pudiviru neljateistkümnest külast suurim. Tõenäoliselt oli Tammiku Lemmu muinaskihelkonna lõunaosas asunud Pudiviru piirkonna keskus. Rahaaugumäel võis asuda Tabelini linnus, Kolgata võis olla tema suguvõsa matusepaik. Pärast Virumaa alistumist moodustasid taanlased Lemmu kihelkonna lõunapoolsetel aladel Katkuküla (hilisema Simuna) kirikukihelkonna. Sellesse kuulusid kõik Pudiviru 14 küla ja 8 adramaa suurune Paasvere.

Külas oli Salla-Tammiku algkool.  Kool asutati 1840. aastatel, algul tegutses kõrtsihoones, esimene oma hoone ehitati 1886, 1934–35 ehitati uus L-kujulise plaaniga hoone.

Nõukogude ajal asus Pälsoni-nimelise sovhoosi maa-alal.

Tammiku avahoolduskeskus

Külas on Tammiku Avahooldekeskus, mis on Rakke valla hallatav asutus. Hoone on rajatud endise Tammiku mõisa häärberi vundamendile (2006). Hooldekodu on ajutiseks või alaliseks elamiseks loodud ööpäevaringselt tegutsev asutus, mille eesmärgiks on tagada seal viibivatele eelkõige Rakke valla elanikele nende eale ja seisundile vastav hooldamine, põetamine, kaitse kriisisituatsioonis  ning rehabilitatsioon.

EE 12, 2003; muudetud 2013