vaeras

Tõmmuvaera isaslind

vaeras (Melanitta; ingl scoter, vn турпаны), põhjapoolkera tundra ja taigavööndi umbes rongasuuruste sukelpartide perekond partlaste sugukonnast; 3 liiki (mõnes süsteemis 5).

Sulestiк on üleni tuhmmust või tumepruun, valget on napilt tiibadel või peas; kael lühike, nokk suur. Pesitsuspaigad on rannikul, rannikulähedastel saartel ja suurtel sisemaajärvedel. Pesa paikneb veepiirist kaugemal põõsaste varjus, kivide vahel või rohustus; kurnas 5–8 muna, haudevältus 4 nädalat. Toit on ülekaalukalt loomne (peamiselt limused ja vähikesed, aga ka väikesed kalad), vähesel määral sööb vetikaid ja veetaimede seemneid. Lend on raskepärane, linnud tõusevad lendu alles pärast pikka hoojooksu. Isaste tiivad tekitavad lennu alguses iseloomulikku vilisevat heli, emased lendavad vaikselt. Vaerad talvitavad jäävabal avamerel.

Eesti randadel on väikesearvuline haudelind ja arvukas läbirändaja tõmmuvaeras, mustvaerast on meil hulgi kevad- ja sügisrändel, kuid meil ta ei pesitse. Väga haruldane eksikülaline on prillvaeras.

Vaata ka seotud artikleid

Kirjandus

  • Loomade elu, 6. Linnud. Tallinn, 1980
  • O. Renno (koostaja). Eesti linnuatlas. Tallinn, 1993
  • L. Jonsson. Euroopa linnud. Tallinn, 32008
  • L. Svensson, K. Mullarney, D. Zetterström. Linnumääraja. Tallinn, 2012

Välislink

EE 10, 1998; muudetud 2011