Ōsaka
Ōsaka [o:-], linn Jaapanis Honshū saare lõunaosas Ōsaka lahe ääres, Ōsaka prefektuuri halduskeskus; 2,6 miljonit elanikku (2006). Moodustab Kōbe ja teiste väiksemate linnadega Hansim linnastu (17,5 miljonit elanikku, 2006). Tähtis tööstus- ja kultuurikeskus.
Liiklussõlm (Ōsakat läbib kiirraudtee Shinkansen), suur sadam (veosekäive 82 miljonit tonni aastas), rahvusvaheline lennujaam (Itamis), metroo (1933). Tōkyō järel Jaapani teine tööstus-, kaubandus- ja finantskeskus (sh fondi-, puuvilla- ja riisibörs ning pangad). Must ja värviline metallurgia (kuuendik Jaapani terasetoodangust, kolmandik värviliste metallide toodetest), masina (täppismasinad, liiklusvahendid ja laevad), elektrotehnika-, keemia-, klaasi-, tsemendi-, puidu-, tekstiili- (sh puuvilla-, siidi-), trüki-, paberi-, farmaatsia- ja toiduainetööstus.
Yodo jõe rohked deltaharud, kanalid ja pargid muudavad linna kauniks („Jaapani Veneetsia”). Pärast 1909. aasta suurt tulekahju on ehitatud euroopalikus stiilis hooneid. Ōsakas on mitu kõrgkooli, sh ülikool (asutatud 1931), kuulsad kabuki- ja nukuteatrid (bunraku'd), arhitektuurimälestisi (loss 16. sajandi lõpust, taastatud 1931. aastaks, Buddha ja Shinto tempel). Ōsakas on korraldatud rahvusvahelisi messe, 1970 oli seal maailmanäitus (EXPO 70).
4.–7. sajandil tekkinud asula (Naniwa) oli mitme Jaapani valitseja residents. 15. sajandil sai praeguse nime. 1583–86 ehitas Toyotomi Hideyoshi Ōsakasse kindluse ja tegi ta oma residentsiks, Ōsaka muutus suureks kaubalinnaks. 19. sajandi lõpus hakkas seal kiiresti arenema tekstiilitööstus, 1930. aastail ka rasketööstus. Teise maailmasõja ajal sai Ōsaka USA õhurünnakuis tugevasti kannatada.
EE 7, 1994; VE, 2006