Ainja järv

Ainja järv

Ainja järv, Ainejärv, Viljandimaal Sakala kõrgustiku lõunaosas Karksi-Nuiast kagus asuv paisjärv; veepeegli pind 21,3 ha (valgala pindala 15,5 km2), pikkus lõuna–põhja sihis 1200 m, laius 250 m, suurim sügavus 2,3 m (paisu juures), keskmine sügavus 1,7 m.

Paikneb Ainja ehk Aine mägedeks nimetatavate ooside vahel nõos, järv on allikalise tekkega. Paisutati 1952 varasema (juba 19. sajandi algul eksisteerinud), mitmel korral (viimati 1928) kuivaks jooksnud Veskijärve kohale, järve läbib Kõpu jõe ülemjooks (kohapeal Ainja ehk Saviaru oja). Kaldajoon on liigestatud, järve ulatub pikk ja kõrge poolsaar, mida kutsutakse Toonimäeks. Kaldad on lauge tõusuga ja suures osas kaetud metsaga, vähem põldudega, järve lõunaosa, kus leidub turbasaari, on kinni kasvamas. Perv on valdavalt kõva, järve loodenurka paisu lähedale on moodustunud hea liivane supluskoht.

Vesi on rohekaspruun, läbipaistvus on väike. Taimestik on liigi- ja isendirikas, planktonit on järves hulgaliselt. Peamised kalaliigid on haug, koger, särg ja ahven.

1964 võeti järv huvitavate koosluste ja kauni ümbritseva maastiku tõttu looduskaitse alla (vt Ainja maastikukaitseala).

Turism

Ainja järv on sobiv kalastuseks ja suplemiseks, järve ääres tegutsevad Käbi puhkemaja ja Kiini talu puhkeküla.

Välislingid

EE 12, 2003; muudetud 2013