kakulised

Kassikakk

Vöötkakk

kakulised, rahvapäraselt öökullid (Strigiformes; vn cовообразные, ingl owls), maailmas laialt levinud linnuselts. Kaks sugukonda: loorkaklased (Tytonidae), 19 liiki, ja kaklased (Strigidae), 212 liiki. Enamik kakulisi tegutseb peamiselt öösel. Nende pea pöördub 180º. Neil on suured, otse vaatavad silmad (näevad öösel paremini kui päeval), hääletut lendu tagav kohev sulestik. Ümber silmade on suuremal osal jäikadest sulgedest kontsentriline rõngas, nn loor. Enamiku jalad on sulistunud küünisteni. Kuulmine on väga terav, selle abil leiavad nad saagi ka täielikus pimeduses. Murravad toiduks teisi loomi, seda võimaldavad konksjas teravate servadega nokk ja vahedad küünised. Neljas varvas on väänisvarvas. Pugu ei ole, saagi neelavad nad tervelt, luud, karvad ja suled öögatatakse välja liigiomaste räppetompudena. Kakulistel puududb suguline dimorfism, emaslind on veidi suurem. Kakulised pesitsevad puuõõntes, vanades linnupesades, puutüügastel, kaljueenditel, maas, mõni ka hoonetes (näiteks kirikutornides). Kurnas on 4–7 muna, haub emaslind, poegade eest hoolitsevad mõlemad vanalinnud. Suurim kakuline on kassikakk.

Suurem osa kakulistest on ohustatud, paljudes maades on nad kaitse all. Maailma punases raamatus on loodusest hävinute kategoorias Uus-Meremaal elutsenud naerukakk (Sceloglaux albifacies) ja ohustatute kategoorias Seišellidel levinud seišelli päll (Otus insularis).

  • Eestis on enamik kakulisi paigalinnud, võivad sooritada ka hulgurändeid. Eesti kakuliste nimekirjas on haudelindudena kodukakk, händkakk, karvasjalg-kakk ehk laanekakk, kõrvukrätssooräts, kassikakk, värbkakk ja juhukülalisena kivikakk ning invasioonilindudena, kui karmidel talvedel on põhja pool vähe toitu, habekakk, lumekakk ja vöötkakk. Looduskaitse I kaitsekategooria liik on habekakk, kes on ühtlasi Eesti punase raamatu (2008) Eesti loodusest hävinute kategooria liik. Looduskaitse II kaitsekategooria liigid on karvasjalg-kakk, sooräts ja kassikakk, neist karvasjalg-kakk ja kassikakk kuuluvad Eesti punase raamatu ohualdiste ja sooräts ohustatute kategooriasse. Looduskaitse III kaitsekategoorias on värbkakk, kodukakk, händkakk, vöötkakk ja lumekakk.

Vaata ka seotud artikleid

Kirjandus

  • T. Randla. Eesti röövlinnud. Kullilised ja kakulised. Tallinn, 1976
  • Loomade elu, 6. Linnud. Tallinn, 1980
  • O. Renno (koostaja). Eesti linnuatlas. Tallinn, 1993
  • L. Jonsson. Euroopa linnud. Tallinn, 32008

Välislink

EE 4, 1989; VE, 2006; muudetud 2011