Kurgja

Carl Robert Jakobson on maetud perekonnakalmistule Kurgjas

Kurgja, küla Pärnumaal Vändra vallas, Vändrast 14 kilomeetrit idas Pärnu jõe ääres; 34 elanikku (2000). Seal on Carl Robert Jakobsoni Talumuuseum ja Tallinna Tehnikaülikooli geoloogia instituudi Särghaua välibaas.

Varem asusid Kurgjal (jõe paremal kaldal) 2 Uue-Vändra mõisa vakutalu: Kurgja-Tõnise ja Kurgja-Hansu. Neist esimese (päriseks ostetud 1865) omandas 1874 ja nimetas Kurgja-Linnutajaks C. R. Jakobson. Ta ehitas jõe vastaskaldale mitu kõrvalhoonet ja veski (1879) ning alustas elamu ehitamist (1880). Kurgja on ka C. R. Jakobsoni surmakoht, sealsel perekonnakalmistul paikneb tema haud.

Talumuuseumi hakati looma 1948, külastajaile avati see 1951. Praegu on Kurgjal Kurgja-Linnutaja kaitseala, selle territooriumil kasvavad kaitsealused Kurgja-Tõnise taluaseme pärn (C. R. Jakobsoni istutatud) ja C. R. Jakobsoni mänd. Endise metsavahikoha õuemaa servas kasvab väga ilus, looduskaitsealune Männiku mänd. Kurgjast 1,5 kilomeetrit edelas asuv Särghaua talu on Särgava suguvõsa põliskodu ja saanud kirjanduslooliselt tuntuks Ernst Särgava romaani „Lähme linna kirjutama, oma elu kergendama” peamise tegevuspaigana. Kurgjast umbes 4 kilomeetrit edelas asuvast Tagassaare külast Hauamäe talust on pärit Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku metropoliit Aleksander (kodanikunimi Aleksander Paulus); Pärnu jõe ääres on talu perekonnakalmistu.

Kurgja rippsild

Carl Robert Jakobsoni Talumuuseumi peahoone on Kurgja-Linnutaja talu häärber

Vanim hoone Kurgjal on ait

EE 12, 2003; muudetud 2011