Mominehatuni mausoleum

Mominehatuni mausoleumi dekooridetail

Mominehatuni mausoleum (aserbaidžaani Möminə xatun türbəsi), mausoleum, arhitektuurimälestis, asub Aserbaidžaanis Naxçıvani linna lääneosas. Nn Nahhitševani stiilis rajatud kümnetahulise põhiplaaniga tellishoone on ehitatud 1186. aastal arhitekt Adžami Abubakiri (aserbaidžaani Əcəmi Əbu Əkr oğlu) juhtimisel. Tänapäeval umbes 26 meetri kõrgune hoone oli algselt osa religioossest kompleksist, kuhu kuulus ka medrese. Mausoleumi välisfassaadi ilmestavad piklikud orvad, mis ulatuvad vundamendist karniisini ja mille ülaosa kaunistab dekoratiivne muqarnas-võlv. Orvasid katab geomeetriline ornament, mida ilmestavad türkiisglasuurist elemendid ja stiliseeritud kirjas araabiakeelsed tsitaadid Koraanist. Hoone ülemises osas on eenduv karniis, mida ilmestab stalaktiitvõlv. Karniisist allpool on türkiisglasuurist kufi kirjas tekst. Hoone ainus sissepääas on idaseinas, selle on stiliseeritud araabia kirjas tekst: „Me lahkume, kuid unistused jäävad. Me sureme, kuid alus jääb”, samuti hoone ehitaja nimi (Bənna Əcəmi Əbu Əkr oğlu). Hoone lääneküljel on kaks piklikku akent. Mausoleumi sisemus on tasapinnaline, seda katab teravatipuline kuppellagi. Siseseina ainsaks dekooriks on stiliseeritud araabia kirjas medaljonid. Hoone all on hauakamber, kuhu sissepääs puudub.

Mausoleumi lasi ehitada Shamsaddin Eldaniz (aserbaidžaani Şəmsəddin Eldəniz Pəhləvan), Ildegiziidide riigi valitseja (atabekk), oma esimese naise Momine Hatuni hauale. Pärast surma paigutati mausoleumi ka tema enda sark.

Mausoleumi restaureeriti 2003. aastal, selles on väike foto- ja joonistustenäitus. Mausoleumi ümbritsev ala on vabaõhumuuseum, kus eksponeeritakse kivist oinaskulptuure ja hauakivisid. 1998 esitas Aserbaidžaani valitsus Mominehatuni mausoleumi UNESCO maailma kultuuripärandi nimistu kandidaadiks.

Mominehatuni mausoleumi portaal

Mominehatuni mausoleumi skeem

Mominehatuni mausoleumi kompleks 19. sajandil.

Vaata ka seotud artiklit

Loodud 2015