Nanga Parbat

Nanga Parbat (sanskriti 'alasti mägi'), mägi Aasias Pakistanis, 8126 m (merepinnast); Himaalaja mäestiku loodepoolses otsas, tema lähedal põhjas algab Karakorami mäestik. Maailma kõrguselt üheksas tipp. Ümber Nanga Parbati jalami voolab põhjas ja läänes Indus. Nanga Parbat on alpinistide hinnangul ohtlikkuselt teine mägi maailmas (esimene on K2), sest tõus tippu on tehniliselt keeruline. Maastikul on Nanga Parbat kaunis: tema järsud võimsad seinad tõusevad peaaegu vertikaalselt ja on igast küljest hästi vaadeldavad.

Esimesena tõusis Nanga Parbati tippu austerlane Hermann Buhl (1924–57), kes ronis tippu üksi ja ilma lisahapnikuta (1953). Ta oli esimene alpinist, kes tõusis üle 8000 meetri kõrgusele tipule üksi. Sama mees oli ka Broad Peaki esmavallutaja (1957), teda peeti oma ajastu üheks andekamaks mägironijaks. Peatselt pärast õnnestunud tõusu Broad Peakile üritas Buhl alpistiilis ronida seni vallutamata 7000-lisele tipule, kuid kukkus läbi karniisi, tema surnukeha pole leitud.

1970. aastal ronisid Nanga Parbatile Reinhold Messner ja tema vend Günther (1946–70), nad tõusid tippu tehniliselt üliraskest küljest (Rupal Face). Laskumisel tegid nad traaversi mäe teisele küljele (Diamir Face) ja lõid sellega uue marsruudi. Günther Messner hukkus laviinis, tema surnukeha leiti 2005. aastal. Mitte keegi pole veel Nanga Parbatile tõusnud talveperioodil.

Välislingid

Loodud 2012