Palamuse vald
Palamuse vald asub Jõgevamaa lõunaosas, keskus Palamuse alevikus.
Asustus ja rahvastik
Vaata ka Palamuse valla elanike arv asulati (2000)
Loodus
Palamuse vald paikneb Vooremaa keskosas, kus maastikku ilmestavad voortevaheliste järvedega (Kuremaa, Prossa ja Pikkjärv) suurvoored. Piki voortevahelisi nõgusid voolab Amme jõgi (ülemjooks). Osa valla lõunaosast kuulub Vooremaa maastikukaitsealasse. Vallas on Viruoru kaitseala. Kaitse all on ka Luua mõisa park (19,7 ha), Palamuse kirikupark (3,9 ha), Vitsuti mõisa park (5,6 ha), Imukvere parkmets ja puiesteed (5,6 ha), Kudina park ja puiestee (7,5 ha), Luua arboreetum (8,5 ha), Pikkjärve park (6,5 ha), Söe arboreetum (114 ha, suurem osa Palamuse vallas), künnapuude looduslik haljasala (0,7 ha) ja kaks põõsaskaskede ja tuulepesakuuskede haljasala (8,4 ja 4,4 ha; kõik kolm Luual). Vallas on kaitse all kolm puud: euroopa lehis (ümbermõõt 4,02 m ja kõrgus 33 m; Luua pargis), Imukvere tamm (ümbermõõt 5,34 m ja kõrgus 25 m) ja kuldkollane kuusk (Vanavälja külas) ning Kalevipoja lingukivi (ümbermõõt 25,2 m; Prossa järve ääres).
2002. aastal hõlmas 37% vallast metsamaa. Riigimetsamaad haldab Jõgevamaa metskonna Laiuse metsandik.
Ettevõtlus ja transport
Suurimad tööandjad on haridusasutused ja põllumajandusettevõtted (OÜ Puidukaubandus, AS Evemar, OÜ Kerseli; Atria Farmid OÜ tegeleb Palamusel seakasvatusega).
Valla lääneosa läbivad Piibe maantee ja Tallinna–Tartu raudtee, kohalike teede koondumispunkt on Palamuse alevik.
Haridus ja kultuur
Peale valla keskuses asuvate haridus- ja kultuuriasutuste on ka Kaareperes rahvamaja, raamatukogu ja õigeusu kirik. Luual töötavad algkool ning metsanduskool. Palamuse vallast pärinevad Oskar ja Theodor Luts.
Ajalugu
Aastani 1950 olid Palamuse valla alal peamiselt Kaarepere ja Kuremaa vald. Valla staatus alates 12. XII 1991.
Välislink
EE 12, 2003; Jõgevamaa, 2009; muudetud 2011