pealinn

Toompea Eesti pealinnas Tallinnas

pealinn, riigi haldus- ja poliitiline keskus, põhiseadusega määratud asula, kus paiknevad kõrgeimad riigivõimu- ja valitsusasutused. Enamasti on pealinn riigi suurimaid linnu, tema poliitilise elu, rahandus-, kaubandus- ja kultuurikeskus.

Mõnes riigis (näiteks Boliivias) on peale ametliku pealinna (Sucre) tegelik pealinn (La Paz). On riike, kus pealinna ülesandeid täidab kaks linna (näiteks Hollandis Amsterdam ja Haag, Iisraelis Tel Aviv ja Jeerusalemm). Mitmes liitriigis (näiteks Austraalias, Brasiilias, Mehhikos, USA-s, Venezuelas) moodustab pealinn koos ümbruskonnaga otseselt keskvalitsusele alluva liiduterritooriumi või pealinnaaringkonna. Paljudes riikides (näiteks Austrias, Jaapanis, Ungaris) on pealinn riigi põhihaldusüksusega võrdne üksus. Mõni pealinn (Washington, Ottawa, Canberra, Brasília, Islāmābād) on halduskeskusena rajatudki.

Pealinnu on ka uude kohta viidud (näiteks 1991 Nigeeria varasema pealinna Lagose asemel tehti uueks pealinnaks Abuja, 1996 Tansaania varasema pealinna Dar es Salaami asemel Dodoma, 1997 Kasahstani varasema pealinna Almatõ asemel Astana).

Pealinn on ka mõne rahvusriikliku moodustise, osariigi ning provintsi (Hiinas) jmt haldusüksuse keskus.

Eesti pealinn on Tallinn.

EE 7, 1994; muudetud 2012