Qobustani kultuurmaastik

Qobustani joonised: inimesed vibude ja nooltega, paat, siksakilised jooned kujutavad tõenäoliselt vihma

Qobustani kultuurmaastik (õieti Qobustani riiklik ajaloo- ja kultuurikaitseala, aserbaidžaani Qobustan dövlət tarixi-bədii qoruğu), piirkond Aserbaidžaanis Suur-Kaukasuse kaguosa ja Kaspia mere vahel, umbes 60 km kaugusel Bakuust, Qobustani külast läänes. Geoloogiliselt koosneb Qobustani ala lihtsalt lagunevatest kivimitest, mistõttu kogu ala katavad looduslikud jäärakud ja uhtorud, mäenõlval on hulgaliselt lahti murdunud kive. Qobustani peamised kultuuriväärtused on kaljujoonised ning asulakohad, mis on pärit ajavahemikust nooremast kiviajast keskajani. Kaitstava ala pindala on 3096 ha, kaljujooniste piirkonna ala on 537 ha. Esimesed arheoloogilised kaevamised toimusid Qobustanis 1930. aastatel. 1981 ja 1994 uuris kaljujooniseid Thor Heyerdahl. Aastast 1966 on Qobustan riiklik kaitseala, aastast 2007 kuulub UNESCO mailmapärandi nimistusse. Gobustanis on muuseum, kus nüüdisaegsete vahenditega saab põhjaliku ülevaate piirkonna ajaloost ja huviväärtustest.

Qobustanis on kaljudel ja kividel leitud enam kui 6000 kaljujoonist, mille vanus on 5000 kuni 40 000 aastat. Samas piirkonnas on leitud ka asustusjälgedega koopaid, asula- ja matusekohti. Kõige enam jooniseid on pärit pronksiajast. Qobustani kaljujoonistel on kujutatud mehi, naisi, rituaalseid tantse ja jahistseene, loomi (metsikuid veiseid, besoaar- ehk pulstikkitsi, hirvi, gaselle, antiloope, hobuseid, sigasid, koeri, lõvisid, kaameleid), relvi (vibud nooltega, odad, kolmhargid, arkaanid, mõõgad), samuti looduselemente (vihm, äike, päike ja tähed).

Aastal 1948 leiti Qobustanis ladinakeelne kiri, mis annab tunnistust Rooma leegioni viibimisest sellel alal 1. sajandil pKr.

Qobustani joonised: inimesed

Qobustani joonised: härjad

Qobustani joonised: jahistseen, koerad jälitavad metssiga

Kirjandus

  • Джафарзаде И. М. Наскальные изображения Гобустана. – Труды Института истории АН Аз. ССР. Bakuu, 1958
  • Джафарзаде И. М. Наскальные изображения Гобустана. – Археологические исследования в Азербайджане. Bakuu, 1965
  • Алиев В. Г. Культура эпохи средней бронзы Азербайджана. Bakuu, 1991

Välislingid

veebilehti

artikleid

Loodud 2015