Raasiku vald

Elanike arv (2010) 4358
Pindala 158,86 km2
Vallavanem Aare Ets
Maakond Harjumaa

Raasiku vald asub Harjumaa idaosas, keskus Aruküla alevikus.

Asustus ja rahvastik

¾ rahvastikust elab Aruküla ja Raasiku alevikus.

Vaata ka Raasiku valla elanike arv asulati (2000)

Loodus

Aruküla hiidrahn

Paikneb Harju lavamaal. Valla äärealad on metsased. Kaguosas paikneb Peningi soo, kus asub Lõilasmäe järv. Põhiosa valla idapiirist kulgeb piki Jõelähtme jõge, valda ulatub osa Paraspõllu looduskaitsealast. Vallas on Kiviloo hoiuala ja Püüametsa hoiuala (osaliselt), kaitse all on Kiviloo mõisa park (10,6 ha), Peningi mõisa park (4,2 ha), Aruküla lehisepuiestee (3,33 ha), Raasiku raudteejaama 2 hõberemmelgat (Eesti suurimad), Nõiakivi (ümbermõõt 20 m, kõrgus 4,4 m; Kiviloo mõisa lähedal) ja Hellamaa kivi ehk Aruküla hiidrahn (ümbermõõt 34,4 m, kõrgus 6,2 m ja maapealse osa maht 360 m3; mahult Eesti kuues kivi).

Riigimetsamaad haldavad Harjumaa metskonna Rooküla ja Viimsi metsandik.

Ettevõtlus ja transport

Tähtsamaid tootmisettevõtteid vallas on Arukülas metallmööblit valmistav Falkonet Metall OÜ.

Raasiku valla piires ristuvad Lagedi–Aruküla–Peningi teega Jüri–Aruküla, Aruküla–Kostivere ja Kalesi–Tõhelgi tee. Valla põhjaosa läbib Tallinna–Tapa raudtee.

Haridus ja kultuur

Kiviloo linnuse varemed

Arukülas, Raasikul ja Pikaveres on põhikool ja raamatukogu, Raasikul rahvamaja ning Arukülas rahvamaja ja huvikeskus. Huviväärsed on Kiviloo linnus ja mõis.

Perila külast on pärit Gustav Ernesaks.

Ajalugu

Aastani 1950 hõlmas Raasiku vald Raasiku asula ümbruse ala. Staatus ennistati 12. III 1992, vald hõlmab ka endise Peningi valla alasid.

EE 12, 2003; muudetud 2011