rohunepp

rohunepp (Gallinago media, ka Capella media; ingl great snipe, double snipe, vn дупель), kurvitslaste sugukonda kuuluv kurvitsaline. Pikkus 27–29 cm, tiibade siruulatus 42–46 cm. Ta sarnaneb väga tikutajaga, kuid on veidi kogukam, nokk on lühem ja jalad pikemad ning kõhuvöödistus tugevam. Levinud Euraasia tundra- ning metsa- ja metsastepivööndis. Pesitseb jõgede ääres lamminiitudel, aga ka rannaniitudel ja madalsoodes.

Mängib kuivemal kohal alalisel mänguplatsil. Isalinnud teevad sel ajal klõbisevaid ja lurisevaid häälitsusi. Mäng toimub hilisõhtul või öösel. Pesa paikneb tihedas rohus või veest välja ulatuval mättal, vooderdatud kõrtega. Kurnas on 4 muna. Pojad on pesahülgajad, neid hooldavad mõlemad vanalinnud, toitu hakkavad otsima varakult.

Rändavat rohuneppi peetakse üheks maailma kiireimaks linnuks. Rohuneppi ohustab tema elupaikadeks olevate märgalade hävimine ja ta on võetud maailma punase raamatu (2008) ohualdiste liikide kategooria nimistusse.

Eestis on rohunepp paiguti levinud, tuntuimad esinemispiirkonnad on Emajõe ja Pedja jõe luhaalad. Saabub aprillis, lahkub septembri lõpul; talvitamisalad on Ida-Aafrikas.

Looduskaitse II kaitsekategooria ja Eesti punase raamatu (2008) ohualdiste kategooria liik.

Vaata ka seotud artikleid

Kirjandus

  • Loomade elu, 6. Linnud. Tallinn, 1980
  • O. Renno (koostaja). Eesti linnuatlas. Tallinn, 1993
  • L. Jonsson. Euroopa linnud. Tallinn, 32008
  • L. Svensson, K. Mullarney, D. Zetterström. Linnumääraja. Tallinn, 2012

Välislingid

Loodud 2011