tait

Esiplaanil vanalind

tait (Gallinula chloropus; ingl common moorhen, vn камышница), ruiklaste sugukonda kuuluv hakisuurune kureline. Tal on väga suur levila, mis hõlmab peamiselt sooje alasid (ei ole levinud Austraalias ja Antarktikas).

Pikkus 32–35 cm, tiibade siruulatus 50–55 cm. Sulestik ülapoolel oliivpruun, alapoolel tumehall, sabaalune valge, keha külgedel valged vöödid, nokk ja laubakilp erepunased, jalad rohelised. Ujub ja sukeldub väga hästi, jookseb kiiresti nii siledal maal kui ka taimede vahel. Ronib osavalt mööda taimi. Sööb selgrootuid, taimeosi ja seemneid; ujudes jõnksutab oma kühmus pead. Pesitseb tiheda taimestikuga veekogudel, aga ka roostikes ja märgalade pajustikes. Pesa ümbritseb igast küljest vesi; kurnas 7–10 muna, pesitsemise ajal on peiduline. Pargitiikidel ja väljaspool pesitsusaega üsna julge. Oma levila põhjaosas rändlind, kuid soojemates piirkondades paikne.

Vanemas kirjanduses võib kohata taida vananenud nimetust tiigikana.

Eestis on taita kohati – Lõuna-Eestis väikesearvuline, mujal harv haudelind. Suve jooksul on tal kaks pesakonda. Tait on Eestis rändlind ja viibib meil aprillist oktoobrini. Looduskaitse III kaitsekategooria liik.

Vaata ka seotud artikleid

Kirjandus

  • Loomade elu, 6. Linnud. Tallinn, 1980
  • O. Renno (koostaja). Eesti linnuatlas. Tallinn, 1993
  • L. Jonsson. Euroopa linnud. Tallinn, 32008
  • L. Svensson, K. Mullarney, D. Zetterström. Linnumääraja. Tallinn, 2012

Välislingid

EE 9, 1996; muudetud 2011