vahiteenistus
vahiteenistus (ingl guard-duty, vn караульная служба), laeva teenistus, mis korraldab vahti. Vahis olija peab olema väga tähelepanelik ja viibima pidevalt komandosillal või muul töökohal. Vahiteenistust teostavaid meeskonnaliikmeid nimetatakse vahimeesteks. Vahiteenistust peetakse kõikidel laevadel ja see on ööpäevaringne. Vahiteenistuse põhikohuseks on laeva juhtimise, meresõidu ja ohutuse tagamine, tootmistegevuse ning kõikide laeva tööd ja elu reglementeerivate normatiivaktide täitmise kontrollimine.
Vahid jagunevad seisu- ja mere- ehk käiguvahtideks. Üldjuhul on merevahi pikkuseks 4 tundi, seisuvahid määrab kapten vastavalt konkreetsele olukorrale. Vahti pidavad komandörid kannavad pärast vahi(korra) lõppu logiraamatusse (vahižurnaali) nõutavad vahiteenistust peegeldavad andmed.
Vahiteenistuse vanem on vahitüürimees, talle alluvad ülejäänud vahimehed ja ta peab tagama laeva, sellel asuva vara ning inimeste ohutuse. Vahitüürimehe käske ei või muuta keegi peale kapteni või vanemtüürimehe (kapteni äraolekul). Vahimehed kannavad vormiriietust.
Vaata ka seotud artiklit
MerLe, 1996