Yevlax

Yevlax, linn Aserbaidžaanis Kura jõe ääres, 287 km kaugusel Bakuust Yevlaxi rajoonis; 59 400 elanikku (2014).

Suur läänesuunaline transpordisõlm, linna läbib Bakuu–Thbilisi raudtee (ehitamisel olev Bakuu–Thbilisi–Karsi raudtee), maantee; linnas on lennujaam. Linna läbivad ka Bakuu–Thbilisi–Ceyhani naftajuhe ja Bakuu–Thbilisi–Erzurumi gaasijuhe.

Yevlaxi rajoon on tähtis põllumajandus-tööstuspiirkond, kasvatatakse puuvilla, vilja, olulised on looma, linnu- ja siidiussikasvatus. Linnas on põllumajandus- ja toiduainetööstus- (sh tubaka-, puuvilla- ja siidivabrikud), kergetööstus- (sh nahatööstus- ja tekstiilivabrikud), masinatööstus- (sh traktoriremondi), elektrotehnika- ja ehitustööstusettevõtted. Linnas on suuremate pankade filiaalid.

Linnas on Bəşir Səfəroğlu nime kandev rahvateater, nukuteater, kohaliku ajaloo muuseum, Heydər Əliyevi muuseum, Səməd Vurğuni ja Dädä Gorgudi nime kandvad pargid.

Tegutseb piirkondlik telejaam EL TV ja ilmub ajaleht Kür.

Yevlaxi jalgplalliklubi Karavan on Aserbaidžaani edukamaid, staadion mahutab 5000 pealtvaatajat.

Yevlaxi linnahaigla

Yevlaxi ajaloomuuseum

Yevlaxi kaldapealne

Ajaloost

20. sajandi alguses oli Yevlax küla. 1935 moodustati Yevlaxi rajoon, 1939 sai linna õigused, aastast 1965 vabariikliku alluvusega linn. 1960.–70. aastatel arenes Yevlax Aserbaidžaani tööstuskeskuseks, linnas tegutsesid masinaehitus- (sh traktoriehitus), elektroonika-, kerge- ja toiduainetetööstusettevõtted.

Välislingid

Loodud 2015