Bakuu vanalinn

Bakuu vanalinn (aserbaidžaani İçəri şəhər, 'sisemine linn'), Aserbaidžaani olulisim ja populaarseim vaatamisväärsus, asub Bakuus Abşeroni poolsaare lõunaosas Kaspia mere läänerannikul. Vanalinnas on enam kui 100 ajaloo- ja arhitektuurimälestist, sh näiteid zoroastrismi, Sassaniidide, Kalifaadi, Pärsia, Şirvani, Osmanite ja Vene ajast. Umbes 22 ha suurune vanalinn on lääne ja põhja küljelt ümbritsetud 12. sajandist (rekonstrueeritud 19. sajandil) pärineva tornide ja väravatega müüriga, mis on 8–10 m kõrgune ja kuni 3,5 m paksune. Linnas on säilinud tänavate keskaegne planeering ja ilme. Vanim ehitis on Bakuu sümbol Neitsitorn (ehitatud mõnedel andmetel 7.–6. sajandil eKr, praegune torn 12. sajandil), teine maailmaajaloolise tähtsusega mälestis on Şirvani šahhide paleekompleks (15. sajand), kus lisaks paleele on vastuvõtusaal Divanhana, Şirvani šahhide mausoleum ja mošee ning mitu muud huvipakkuvat ehitist. Vanemate mälestiste hulka kuuluvad veel 9.–10. sajandist pärit mošee Neitsitorni lähedal ja Mohammedi mošee (ka Sınık-qala, 'Purustatud linnus'), mille minarett on ehitatud 1087.

Vanalinnas on veel mitu keskaegset mošeed (Аşuri mošee (ka Lesgiinide mošee, 1169, mille alt on leitud Sassaniidide ajastu ehitise jäänused), Molla Əhmədi mošee, 14. sajand, Gileyli mošee, 14. ja 19. sajand, nn Tõemošee (Çin, 1375), šahh Ibrahimi mošee, 1415–16, Reedemošee (14. sajand, uus hoone 19. sajand) ja minarett (15. sajand), Hacı Bani mošee, 16. sajand, Хаnlаri mošee, 19. sajand ), medresed (merdrese endise Reedemošee juures, 15. sajand), saunad (Hacı Bani hamam, 15. sajandi lõpp, Qasim Bəy hamam, 17. sajand, Hacı Аğа Mikаyıli hamam, 18. sajand), karavanseraid (Buhhara karavanserai, 15. sajand, Multani karavanserai, 15. sajand, Khaani karavanserai, 15.–16. sajand, Kahekorruseline karavanserai, 17. sajand), samuti elu- ja ärihooneid 14.–20. sajandini (sh Šahhipalee, 1806). Neitsitornist põhja pool on omapärane religioosne-kultuuriline kompleks (avastati 1964), õueala, mida ümbritseb avatud teravkaareline kolonaad. Vabaõhumuuseumi Xanəgah hoovis on eksponeeritud mälestisi Albaania riigi ja islami ajast.

Vanalinna piires on 8 muuseumi, neist olulisemad on Neitsitorn, Şirvani šahhide palee, arheoloogia- ja etnograafiamuuseum, miniatuurraamatumuuseum, Vaqif Mustafazadə muuseum, vaibameister Kamil Əliyevi (1921–2005) muuseum (vaibamuuseum), Tahir Salahovi majamuuseum ja vabaõhumuuseum Xanəgah, arvukalt galeriisid ja näitusesaale.

Bakuu vanalinn on ka meeldiv elukeskkond, lisaks elumajadele on siin 18 hotelli ja enam kui 100 äri ja toitlustusasutust.

Reedemošee (Cümə məscidi) Bakuu vanalinnas

Bakuu linnamüür

Vabaõhumuuseum Bakuu vanalinnas

Välislingid

Loodud 2015