Salla vald

Salla vald (sks Sall), endine vald aastatel 1868–1950, hõlmas praeguse Rakke valla idaosa ning osa Väike-Maarja vallast. Moodustati Virumaal Simuna kihelkonnas, 1893 liideti temaga Emumäe, Käru, Kohila, Lasinurme, Mõisamaa, Selli ja Tammiku vald.

Valda kuulusid järgmised mõisad: Emumäe (sks Emmomeggi, eraldatud Paasverest umbes 1665), Käru (sks Kerro, eraldatud Tammikust 16. sajandil), Koila (sks Koil, teateid 1528), Lasinurme (sks Lassinorm, teateid 1438), Mõisamaa (sks Moisama, eraldatud Sallast 1687), Salla, Selli (sks Sellie, eraldatud Piibest 17. sajandi lõpul) ja Tammiku.

Salla valla alla kuulus 11 küla: Salla, Kadiküla, Jäätma, Koila, Kaavere, Emumäe, Mäiste, Mõisamaa, Lasinurme, Tammiku ja Käru.

Salla vallas tegutses Haridusselts, Põllumeeste Selts, Maanaiste Selts, Tuletõrjeselts, Piimaühistu, Kartuliühistu, Masinaühistu.

1945 moodustati Salla valla territooriumil Emumäe, Käru ja Tammiku külanõukogu, vald likvideeriti 1950 seoses Väike-Maarja rajooni moodustamisega.

Vallamaja asus Salla külas.

Salla vallamaja

Vasakpoolne vanem osa on ehitatud 1889, juurdeehitus aastast 1898. Hoone tagaosa paremas servas on ilmselt 1930. aastate lõpul juurdeehitusena tehtud kivist väljasopistuv arhiiviruum, millel on ka eraldi sissepääs. Vallavalitsus ja aastast 1945 täitevkomitee asus hoones 1950. aastani. Hiljem oli seal külanõukogu, raamatukogu (1997. aastani), villavahetuspunkt, ambulatoorium, hoiukassa ja sidejaoskond. Aastast 2001 eraomand.

Vallamaja on mäekallakul asuv ristkülikukujulise põhiplaaniga küllalt pikk poolkelpkatusega puithoone, mille esikülje keskel on uhke paraadtrepiga sissepääs ning paremal ääres verandaga teine sissepääs. Maja tagakülje paremas servas on ka varusissepääs. Hoone all asub kelder. Hoone vanema osa seinad on ümar-, uuemal aga tahutud palkidest, kõike katab rõhtlaudvooder. Vallamaja katusel eterniit, selle all säilinud vana laastukate. Hoonel ees algsed 6-ruudulised aknad. Interjööris on säilinud vanu 2- ja 3-tahvlilisi uksi, üks pruunidest glasuuritud pottidest ahi ja üks ümmargune siledast plekist ahi.

Kasutatud kirjandus

  • XX sajandi arhitektuur. Alusuuringud. Vallamajad. Muinsuskaitseamet

Loodud 2013