Vaivara vald

Elanike arv (2010) 1551
Pindala 397,97 km2
Vallavanem Heiki Luts
Maakond Ida-Virumaa

Vaivara vald asub Ida-Virumaa idaosas, keskus Sinimäe alevikus (kuni 2002 juunini Perjatsi külas). Piirneb põhjas Soome (Narva) lahega, idas kulgeb piir piki Narva jõge. Sulusasulatena on vallas Kohtla-Järve Sirgala ja Narva Olgina linnaosa.

Asustus ja rahvastik

Asustus on koondunud valla põhjaossa.

Vaata ka Vaivara valla elanike arv asulati (2000)

Loodus

Valla põhjaosa paikneb Viru lavamaal, sinna on koondunud ka asustus. Lõunaosa, mis jääb Alutaguse madalikule, on soine ja metsane. Seal hõlmavad suure ala põlevkivikarjäärid (Narva ja Sirgala karjäär) ja tuhaväljad (Eesti elektrijaam). Kitsas rannikuriba kuulub Soome lahe rannikumadaliku maastikurajooni. Maastikku ilmestavad Vaivara Sinimäed (moodustavad Vaivara maastikukaitseala tuumikala) ja Põhja-Eesti paekallas (Udria maastikukaitseala). Valda jäävad veel Langevoja joa kaitseala (osaliselt), Narva jõe alamjooksu hoiuala (osaliselt), kaitsealused Hoovi küla künnapuu (ümbermõõt 2,68 m ja kõrgus 20 m), Meriküla mänd ehk Šiškini mänd (ümbermõõt 4,1 m ja kõrgus 19 m; on kujunenud tänapäevaseks pulmarituaalipuuks), Olgina rändrahn (piirkonna suurim ja kõrgeim rändrahn; ümbermõõt 21,3 m ja kõrgus 4,4 m) ja Tõrvajõe joa astang (0,6 ha). Riigimetsamaad haldavad Ida-Virumaa metskonna Jõhvi ja Vaivara metsandik.

Udria pank

  

Ettevõtlus ja transport

Valla suurimad tööandjad on põlevkivi kaevandamise (Narva karjäär) ja elektrienergia tootmise (Eesti elektrijaam) ettevõtted. Valla alale on rajamisel Virumaa Tööstuspark.

Valda läbivad Tallinna–Narva maantee ja raudtee. Vallas asub Narva lennuväli (Olgina lennuväli).

Haridus ja kultuur

Vaivara vallamaja

Sinimäel on põhikool, Olginas ja Sinimäel rahvamaja. Raamatukogu on Olginas, Sinimäel ja Vaivaras.

Ajalugu

Piirkond sai Teise maailmasõja lahingutes tugevasti kannatada, seetõttu on rohkesti lahingutega seonduvaid mälestusmärke (Udrias, Auveres). Huviväärne on Sinimägede ümbrus (mitu Teise maailmasõja mälestussammast, Esimese maailmasõja aegsed kaitseehitised, Vaivara kalmistud ja kihelkonnakiriku ase).

Aastani 1939 olid Vaivara valla alal Vaivara, Mustajõe, Joala ja Peetri, 1939–50 Vaivara ja Alutaguse vald. Staatus ennistati 9. IV 1992.

EE 12, 2003; muudetud 2011