Abşeroni rahvuspark

Abşeroni rahvuspark (aserbaidžaani Abşeron Milli Parkı), Aserbaidžaanis Abşeroni poolsaare kagutipus asuv rahvuspark. Park moodustati 2005. aastal Abşeroni kaitseala (rajatud 1969, pindala 800 ha) alusel. Abşeroni rahvuspargi pindala on 783 ha. Halduslikult paikneb ta Bakuu alal Xəzəri rajoonis.

Rahvuspargi alal säilitatakse harvaesinevat looduskompleksi, mis on kujunenud siinse pehme kuiva kliimaga poolkõrbe tingimustes. Rahvuspargis võib kohata 50 looma- ja linnuliiki, siin kasvab 25 taimeliiki. Haruldasimaid loomi siinses meres on maailma väikseim hülgeliik – endeemne kaspia hüljes, keda võib maist kuni augustini vaadelda nn hülgeneemel. Ta on kantud koguni maailma punasesse raamatusse. Kuival rannikualal võib kohata džeiraani, šaakalit, rebast, kilpkonna, sisalikku jt loomi.  Lindudest võib kohata kühmnokk-luike, kes siin pesitseb, mitut pardiliiki, hõbekajakat, flamingot ja palju läbirändajaid linde.

Taimeriigis kasvab siin üks puju perekonna haruldane koirohu liik, talvisel ajal on ta kasutusel söödataimena. Taimedest levivad siin veel metsporgand, harilik efedra, liiv-teeleht, harilik pilliroog jmt liivasel rannikul ja vee lähedal kasvavad taimed.

Abşeroni rahvuspargis harrastatakse samuti ökoturismi, siin on poolsaare puhtaima vee ja õhuga rand.

Kirjandus

  • Азербайджанская Национальная Энциклопедия. Bakuu, 2012

Välislink

Loodud 2015