Padise vald
Elanike arv (2010) | 1722 |
Pindala | 366,55 km2 |
Vallavanem | Leemet Vaikmaa |
Maakond | Harjumaa |
Padise vald asub Harjumaa lääneosas, keskus Padise külas. Puhkealad asuvad peamiselt mere ääres, tuntuimad supelrannad on Keibu ja Alliklepa.
Asustus ja rahvastik
Enamik valla asustusest on kahe suurema küla – Harju-Risti ja Padise – ümbruses.
Vaata ka Padise valla elanike arv asulati (2000)
Loodus
Paikneb peamiselt Lääne-Eesti madalikul, ainult valla kirdeosa jääb Harju lavamaale. Põhjas piirneb Keibu lahe, Kurkse väina (eraldab mandrit Pakri saartest) ja Paldiski lahega, kirdes kulgeb piir piki Vasalemma jõge. Vallas on osa Nõva maastikukaitsealast ja edelaosas osa Läänemaa Suursoo maastikukaitsealast koos Tänavjärvega. Lisaks Suursoole on vallas mitu väiksemat raba (sh Vensi ja Änglema). Vallas on 5 hoiuala: Keibu-Ristna, Nõva-Osmussaare (osaliselt), Pakri, Suursoo-Leidissoo (osaliselt) ja Vasalemma jõe (osaliselt) hoiuala, ning kaitse all on ka Padise mõisa (4,6 ha) ja Vihterpalu mõisa (5,1 ha) park, Keibu jugapuu, Madise küla Suurkivi (ümbermõõt 20,8 ha) ja Uuesoo rändrahn (ümbermõõt 16,8 m; Vilivalla külas). Riidika külas kasvab suur Hiietamm (ümbermõõt 5,2 m ja kõrgus 15 m). 2002. aastal hõlmas metsamaa vallast 77%. Riigimetsamaad haldab Harjumaa metskonna Keila metsandik.
Ettevõtlus ja transport
Suurim tööandja on avalik sektor, Harju-Ristil on Harjumaa Päästeteenistuse Paldiski tugikomando eraldipaiknev meeskond. Tuntuimad ettevõtted: Laheotsa talu (OÜ Laheotsa) ja puidu töötlemisega tegelev OÜ Otiüraks.
Valda läbivad Keila–Haapsalu maantee ning sellelt Määra külas hargnev Harju-Risti–Riguldi–Võntküla tee (läbib Vihterpalu ja Keibu). Sadam on Ristnas ja Kurkses (perspektiivne külalissadam).
Haridus ja kultuur
Haridus- ja kultuuriasutused on Harju-Ristil ja Padisel. Huviväärsed on Padise linnamägi (kasutusel 7.–13. sajandil), Hatu (härrastemaja valminud 1864), Padise (härrastemaja ehitatud 18. sajandi lõpus) ja Vihterpalu mõis, Vilivalla kalmistu (oli peamiselt rootslaste kalmistu) ning Padise klooster.
Ajalugu
Vallas oli (kiriku ja kalmistuga) Harju-Risti ning Harju-Madise kihelkonna keskus. Harju-Ristil tegutses 20. sajandi alguses õigeusu kogudus. Kurkse ja Vihterpalu külas elas enne Teist maailmasõda ka rootslasi.
20. sajandi alguses jagunes Padise vald Vihterpalu ja Kloostri valla vahel, Padise vald oli ta 1939–50. Staatus ennistati 16. I 1992.
Välislink
EE 12, 2003; muudetud 2011