Pytheas

Pytheas [pü-] Massalíast (sündinud umbes 380 eKr Massalías), Kreeka geograaf, astronoommatemaatik ja maadeuurija. Uuris esimesena 350–320 eKr Loode-Euroopat.

Alustas kevadel 325 eKr arvatavasti Loire’i suudmest merereisi Britanniasse (külastas oletatavasti Shetlandi ja Orkney saari), käis tõenäoliselt Jüütimaal ja jõudis ka Läänemerele. Reis lõppes 320. eKr. Kirjeldas seda oma teoses „Ookeanist”.

Tema reisikirjeldustest (originaalid hävisid tulekahjus Aleksandria raamatukogus 47 eKr) on leitud andmeid Briti saarte rahvastiku eluolu ja majanduskorralduse ning Skandinaavia rahvastiku kohta. Mõningad tema kirjeldatud paikkonnad on identifitseeritud hüpoteetiliselt (näiteks merevaigusaar Abalus (Helgoland) ja eriti vaidlusi tekitanud Thule).

Pytheas kirjeldas Kuu mõju loodete tekkimisele, tegi katseid laiuskraadide kindlaksmääramiseks Päikese abil jms. Määras üsna täpselt taevapooluse asukoha ja Massalía laiuskraadi. Tema avastustest ja kirjeldustest on huvitunud paljud hilisemad geograafid.

Eestis on Pythease reisiga seostuvaid materjale kasutanud Lennart Meri („Hõbevalge”, 1976; „Hõbevalgem”, 1984): ta on püstitanud hüpoteesi Pythease võimalikust Eesti-alade külastamisest. 

MerLe, 1996; VE, 2006