Torma vald

Elanike arv (2010) 2234
Pindala 349,26 km2
Vallavanem Riina Kull
Maakond Jõgevamaa

Torma vald asub Jõgevamaa kirdeosas, keskus Torma alevikus.

Rahvastik ja asustus

Vaata ka Torma valla elanike arv asulati

Loodus

Torma vald paikneb peamiselt Vooremaal, väljapaistvaim pinnavorm on Koimula voor. Valla ida- ja põhjaosa asub Alutaguse madalikul, seal valdavad metsa- ja sooalad (Luusika ja Resti soo). Läbi valla lääneosa kulgeb Pedja jõe ülemjooks. Vallas on Kivimurru männiku kaitseala, Reastvere linnamäe kaitseala, Tellise looduskaitseala (osaliselt) ja Võtikvere looduskaitseala (osaliselt). Looduskaitse all on Rahuoru park (1,9 ha), Leedi põlispuude rühm (4,1 ha), Torma mõisa park (1,1 ha), Torma tamm, Vaiatu lehis (ümbermõõt 3,23 m ja kõrgus 24 m), rahvapärimustega seotud Prohveti mänd (ümbermõõt 3,2 m ja kõrgus 14 m; Liikatku külas), rändrahnudest Torma ohvrikivi ja Kalevipoja luisk (Tuimõisa külas). Riigimetsamaad haldavad Jõgevamaa metskonna Vaimastvere ja Laiuse metsandik.

Reastverest paistab Emumägi.

Leedi park

Ettevõtlus ja transport

Suurimad tööandjad on põllumajandusettevõtted (OÜ Sadala Agro, Torma Põllumajandusosaühing, OÜ Vaiatu Agri), saematerjali tootmisega tegeleb Sawmill of Sadala OÜ.

Valda läbib Mustvee–Jõgeva maantee.

Haridus ja kultuur

Tormas ja Sadalas on põhikool, Tormas, Sadalas ja Vaiatus rahvamaja ning Sadalas, Tormas ja Tõikveres raamatukogu. Kõnnus on Vabadussõja Kõnnu lahingut tähistav mälestussammas (avati 1930, taastati 1988). Võtikveres asub Jürissaare talumuuseum ja tegutseb raamatuküla (kord aastas tutvustatakse ja müüakse endises metskonnakeskuses raamatuid). Rääbiselt pärineb Paul Ariste.

Torma valla teemakaart

Carl Robert Jakobsoni mälestussammas Torma Põhikooli ees

Võtikvere raamatulaat

  

Ajalugu

Aastani 1949 kuulus Torma vald Tartumaasse (kandis aastani 1924 Võtikvere nime), 1949–50 Jõgevamaasse. Staatus ennistati 12. XII 1991.

EE 12, 2003; Jõgevamaa, 2009; muudetud 2011