Jõelähtme vald

Elanike arv (2010) 5279
Pindala 210,86 km2
Vallavanem  Andrus Umboja
Maakond Harjumaa

Jõelähtme vald asub Harjumaa põhjaosas Tallinna lähistel, keskus Jõelähtme külas.

Asustus ja rahvastik

Jõelähtme vallas on Kostivere ja Loo alevik ning 34 küla. Suurimad külad on Iru, Uusküla ja Haljava

Vaata ka Jõelähtme valla elanike arv asulati (2000)

Loodus

Paikneb Soome lahe rannikumadalikul ja Harju lavamaal. Vallal on üle 42 km mandri mereranda, mida liigestavad Muuga, Ihasalu, Kaberneeme ja Kolga laht, Tahkumäe, Piganeem ja Koljuots ning Ihasalu (Neeme) ja Kaberneeme poolsaar. Saared – Rammu, Koipsi, Rohusi, Umblu ja Malusi saared – kuuluvad Kolga lahe maastikukaitsealasse. Valla lääne- ja keskosa kuulub valdavalt Rebala muinsuskaitsealasse, mille piires asuvad ka Kostivere maastikukaitseala, Ülgase pank (Ülgase looduskaitseala), Saha kabel, Maardu mõis jmt huviväärsust. Valla piiridesse jäävad ka Jägala joa kaitseala, Pirita jõeoru maastikukaitseala (osaliselt) ja Ubari maastikukaitseala. Vallas on neli hoiuala: Jägala jõe, Pirita jõe (osaliselt), Püüametsa (osaliselt) ja Ülgase-Saviranna hoiuala, ning kaks kaitsealust parki: Kostivere mõisa park (4,2 ha) ja Maardu mõisa park (8 ha). Looduse üksikobjektidest on lisaks Jõelähtme küla kividele kaitse all ka Angu Suurkivi (ümbermõõt 27 m ja kõrgus 7 m; Haapse külas) ja Malusi rändrahn (kaitse all 1940. aastast; ümbermõõt 24,3 m ja maapealse osa maht 180 m3) ning Ruu, Haapse ja Ihasalu küla tammed ja Ruu hobukastan.

Umbes kolmandiku valla maast hõlmab mets. Riigimetsamaad haldab Harjumaa metskonna Viimsi metsandik.

Kostivere mõis

Jõelähtme golfiväljak (Manniva küla)

Kostivere karstiala

  

Ettevõtlus ja transport

Suurim tootja ja tööandja on Tallegg (keskus Lool). Arenev tööstus- ja logistikapiirkond on Muuga sadama ümbrus.

Valda läbib Tallinna–Narva maantee ja Piibe maantee.

Haridus ja kultuur

Loo Keskkool

Tegutsevad Loo Keskkool (2009/10. õa 299 õpilast), Kostivere Põhikool (2009/10. õa 104 õpilast), Neeme Algkool (2009/10. õa 24 õpilast), Jõelähtme Muusika- ja Kunstikool, Loo Kultuurikeskus, Jõelähtme ja Neeme rahvamaja ning Jõelähtme, Kaberneeme, Kostivere, Loo ja Neeme raamatukogu. Loo alevikus on noortetuba ja Kostiveres noortekeskus. Jägalas asub kaitseväe sõjaväelinnak, kuhu 2020. aastaks paigutatakse ümber praegu Tallinnas asuvad Vahipataljon, Staabi- ja sidepataljon, Logistikapataljon ja Luurepataljon.

Ajalugu

Jõelähtme vald (aastani 1939 Jõelehtme vald) püsis rajoonide moodustamiseni (1950). Omavalitsusliku valla staatuse sai Jõelähtme külanõukogu (aastani 1947 Rebala külanõukogu) 16. I 1992.

Vaata ka Taani hindamisraamatus mainitud külad, mis asuvad praeguse Jõelähtme valla alal

EE 12, 2003; muudetud 2011