järvekaur

Järvekaur hundsulestikus

järvekaur (Gavia arctica; ingl black-throated diver, vn чернозобая гагара), kauriliste seltsi kuuluv veelind. Levinud põhjapoolkera arktilistel ja boreaalsetel aladel.

Pikkus 58–73 cm, tiibade siruulatus 110–130 cm. Hundsulestikus linnul on seljal ruuduline muster ja kael külgedelt triibuline. Nokk odajalt terav, kael jäme ja pikk. Tiivad on pikad ja kitsad. Puhkesulestikus on selg mustjalt tume ja lõua alakülg, kaela eeskülg ning keha alapool on valged. Sööb peamiselt kalu, keda peab sageli hankima elupaigast kaugemalt, kui koha peal pole piisavalt toitu. Pesitseb sügavatel suurtel järvedel. Kurnas kaks muna. Pojad lennuvõimestuvad augusti lõpul. Talvitama lendab rannavetele, kus võib viibida väikeste seltsingutena. Põhja-Euroopa isendid lendavad talvitama Kesk-Euroopasse, Mustale merele ja Kaspia merele, sageli üle Eesti.

Järvekaur on Eestis haruldane haudelind, meil elutseb ta lisaks idaosa järvedele ka suurtel laugastel (näiteks Lahemaal Laukasoo rabas). Eestisse saabub aprilli algul ja lahkub septembrist detsembrini. Avamerel on ta harilik läbirändaja, sest üle Eesti kulgeb üks tema rändeteid. Pehmematel talvedel võib osa linde jääda pidama ka ka meie rannavetele. Looduskaitse II kaitsekategooria ja Eesti punase raamatu (2008) äärmiselt ohustatute kategooria liik.

Vaata ka seotud artikleid

Kirjandus

  • Loomade elu, 6. Linnud. Tallinn, 1980
  • O. Renno (koostaja). Eesti linnuatlas. Tallinn, 1993
  • L. Jonsson. Euroopa linnud. Tallinn, 32008
  • L. Svensson, K. Mullarney, D. Zetterström. Linnumääraja. Tallinn, 2012

Välislingid

Loodud 2011