SOCAR

SOCAR (inglise State Oil Company of Azerbaijan Republic), õieti Aserbaidžaani Vabariigi Riiklik Naftakompanii (aserbaidžaani Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti), Aserbaidžaani riiklik nafta- ja gaasiettevõte. Asutatud 13. IX 1992, peakorter asub Bakuus, president Rövnəq Abdullayev (aastast 2005).

Tegeleb nafta- ja maagaasimaardlate uurimisega, nafta, gaasi ja kondensaadi tootmise, töötlemise ja transpordiga, bansiini ja naftakeemiatoodete turustamisega Aserbaidžaanis ja välismaal ning varustab Aserbaidžaani ettevõtteid ja eratarbijaid gaasiga. SOCAR annab olulise osa Aserbaidžaani nafta- (20% ehk 8,3 miljonit tonni) ja maagaasitoodangust (24% ehk 7,2 miljardit m3, mõlemad 2014).

SOCARi omanduses on kaks nafta rafineerimistehast, maagaasi töötlemise tehas ning nafta- ja gaasijuhtmed. Ettevõte on riigi esindaja rahvusvahelistes konsortsiumites, mis tegelevad Aserbaidžaani nafta- ja gaasiprojektide, sh Azəri–Çıraqi–Günəşli naftavälja ja Şahdənizi gaasivälja ning Bakuu–Thbilisi–Erzurumi gaasijuhtme ja Bakuu–Thbilisi–Ceyhani naftajuhtme arendamisega ja haldamisega (vt ka Sajandi leping).

SOCARil on esindused Austrias, Gruusias, Iraanis, Kasahstanis, Rumeenias, Saksamaal, Suurbritannias, Šveitsis, Türgis ja Ukrainas ning tanklad Aserbaidžaanis, Gruusias, Ukrainas, Rumeenias ja Šveitsis.

SOCAR panustab ka Aserbaidžaani sotsiaal- ja kultuurielu arendamisse. Ettevõttel on 6 kultuurimaja (suurim asub Mərdəkənis, teised keskused kannavad Adil Isgenderovi, Səttar Bəhlulzadə, Gurban Abbasovi, Ali Amirovi ja Vaqif Mustafazadə nime), taastusravikesus ning tervise- ja spordikeskus. SOCARi rahalisel toel on ehitatud või renoveeritud mitu kooli, ettevõte toetab Bakuu vanalinna renoveerimist. Ilmub ajakiri SOCAR Plus.

SOCARi tankla Ukrainas Harkivis

SOCARi tankla Šveitsis Genfis

SOCARi tankla Rumeenias

Välislingid

Loodud 2015