viigipuu
viigipuu (Ficus), igihaljaste, harva heitlehiste lehtpuude ja -põõsaste perekond mooruseliste sugukonnast; üle 800 liigi peamiselt troopikas. Viigipuudel on omapärane kotjas õisik (õied paiknevad õõnes), millest areneb lihakas, mitmel liigil söödav liitvilikond – viigimari ehk viik. Paljusid liike kasvatatakse viljapuudena ning kautšuki- ja ilutaimedena. Tuntuim viljapuuliik ja lähistroopika vanimaid kultuurtaimi on heitlehine harilik viigipuu (F. carica), kelle looduslik levila ulatub Vahemere maadelt Indiani. Teda viljeldakse ka USA-s, Mehhikos, Peruus, Brasiilias, Argentinas, Lõuna-Aafrika Vabariigis, Austraalias, Jaapanis ja Hiinas. Värskete viigimarjade maailmatoodang on umbes 1,5 miljonit t aastas. Tähtsaimad viigimarjade eksportijad on Türgi, Portugal, Hispaania, Itaalia ja Kreeka.
Viigipuid on kahesuguseid: ühed kannavad pikakaelalisi emasõitega õisikuid, millest arenevad söödavad, seemneid andvad vilikonnad, teised kannavad kahesugulisi õisikuid (neis on nii isas- kui ka emasõied), emasõied on lühikaelalised, viljatud ning nad on vajalikud ainult viigipuud tolmeldava putuka, pahkvaablase Blastophaga psenes'e vastsete arenemise keskkonnana. Et hariliku viigipuu kultuurvormidel on enamasti ainult emasõisikud, kasvatatakse istandikes nendega koos isasõitega puid, nn kitse-viigipuid. On aretatud ka sorte, mis annavad viigimarju tolmeldamata. Värsketes viigimarjades on 9–28% suhkrut (kuivatatutes 55–70%), 0,9–1,9% valku, 0,2–0,7% happeid ning A-, B1- ja B2-vitamiini.
Mitut liiki viigipuid kasvatatakse Eestis toataimedena, sh kummi-viigipuud ehk kummipuud (F. elastica), kuni 40 cm pikkuste lehtedega lüüra-viigipuud (F. lyrata), kiiresti kasvavat, hästi harunevat ja seina katvaks taimeks sobivat roomavat viigipuud (F. pumila) ja selle sorte (nt 'Minima') ning ovaalsete teravatipuliste lehtedega bensoe-viigipuud (F. benjamina). Nad on vähenõudlikud ja pikaealised, vajavad valgust, kuid mitte otsest päikesepaistet, talvel 12–16°C,suvel 20–25°C. Noored taimed istutatakse ümber igal kevadel, vanemad 3–4 aasta järel. Viigipuid paljundatakse pistikutega.
Välislingid
VE, 2006; EME 2, 2009 (K. Kask); muudetud 2011