Harku vald

Harku valla üldandmed
Elanike arv (2010) 7278
Pindala  159,77 km2
Vallavanem Kaupo Rätsepp
Maakond Harjumaa

Harku vald asub Harjumaa lääneosas Tallinna lähistel, keskus TabasalusTürisalu, VitiVääna-Jõesuu, MurasteSuurupi ja Ilmandu–Rannamõisa piirkonnas hõlmavad ulatusliku ala aiandus- ja suvilaasumid.

Asustus ja rahvastik

Harku vallas on 2 alevikku (Tabasalu ja Harku) ning 21 küla. Küladest suurimad on Harkujärve, Muraste ja Kumna.

Vaata ka Harku valla elanike arv asulati (2000)

Loodus

Hõlmab peamiselt Harju lavamaa loodeosa, rannikul (umbes 22 km rannajoont) ulatub klint kohati (Türisalu ja Rannamõisa panga jalamil, mitmel pool Suurupi poolsaarel) mereni, rannikumadaliku osana liigestavad lavamaa serva Vääna jõe org ning Tiskre ja Harku klindi jalamil Harku tasandik. Vallas on Vääna hoiuala ja Pakri hoiuala (osaliselt), Muraste looduskaitseala, Naage maastikukaitseala, Suurupi looduskaitseala, Rannamõisa maastikukaitseala, Türisalu maastikukaitseala ja Vääna maastikukaitseala. Parkidest ja puistutest on kaitse alla Harku mõisa park (23,1 ha), Kumna mõisa park (4,7 ha), Muraste mõisa park (5,1 ha), Viti mõisa park (2 ha), Vääna mõisa park (12,7 ha) ja Valingu tammik (8,1 ha; osa Saue vallas). Looduse üksikobjektidest on kaitse all Pilladu tamm (ümbermõõt 3,3 m ja kõrgus 20 m; Harkujärve külas), Rabakivi tamm (ümbermõõt 2,6 m; Tiskre külas), Taru ehk Taari hiidrahn (ümbermõõt 34,9 m, kõrgus 5,8 m ja maapealse osa maht 264 m3; Ilmandu külas) ning samas külas Tilgu koopad (rannas) ja Hageni kivikülv (meres). Riigimetsamaad haldavad Harjumaa metskonna Saku ja Keila metsandik.

Rannamõisa pank. Selles paigas on seina kõrgus 22 meetrit, talviti harjutavad Eesti alpinistid siin jääronimist

Vääna jõgi Vahi küla kohal

Harku valla rannikualadel on mitmes paigas Põhja-Eestile tüüpilisi looniite

Ettevõtlus ja transport

Suurimad tööandjad on kaubandus- ja tööstusettevõtted, mis paiknevad peamiselt Harku–Harkujärve, Tabasalu–Laabi ja Tutermaa piirkonnas.

Valda läbib Tallinna–Paldiski maantee.

Haridus ja kultuur

Tabasalu gümnaasium

Tegutsevad Politsei- ja Piirivalvekolledži Muraste Kool, Tabasalu Ühisgümnaasium (2009/10. õa 777 õpilast), põhikool (Harkujärvel, 6 klassi), lasteaed-algkool (Väänas), 6 lasteaeda (3 Tabasalus, Harkus, Rannamõisas ja Murastes), muusikakool (Tabasalus), Harkujärve kultuurikeskus ning 3 raamatukogu (Harkus, Tabasalus ja Väänas) ja Harku valla noorsootöökeskus. Harku vallas on 2 pühakoda – Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Rannamõisa kirik ja Eesti Karismaatilise Episkopaalkiriku Harkujärve Püha Esimärter Stefanose kirik – ning Korvi ja Ranna kalmistu.

Ajalugu

Harku vald kujunes mitme mõisavalla (Haabersti, Harku, Hüüru, Vääna jt) maadest 19. sajandi II poolel. Rajoonide moodustamisel (1950) vald kaotati, 1954 ühendati Harku külanõukoguga (moodustati 1945) Muraste ja Vääna külanõukogu; omavalitsusliku valla staatuse sai Harku külanõukogu 20. XI 1991. Harku vallast on nüüdse Tallinna piiresse arvatud Peetri aedlinn (1923). 1958–75 loovutati Tallinnale ligikaudu nüüdse Haabersti linnaosa territoorium ning Mustamäe lääneossa jäänud endise Kadaka küla maa.

EE 12, 2003; muudetud 2011