Şirvani rahvuspark

Şirvani rahvuspark (aserbaidžaani Şirvan Milli Parkı), Aserbaidžaani idaosas Şirvani tasaniku Kaspia merega piirneval alal olev rahvuspark. Park rajati 2003. aastal Şirvani looduskaitseala vähendamise arvel. Pargi pindala on 54 373 ha, millest 4000 ha on veeala. Rahvuspargi edelaosas külgneb temaga Şirvani looduskaitseala (6232 ha) ja kirdeosas mere ääres Bandovani keeluala (4930 ha).

Maastikuliselt on siin poolkõrb. Kasvavad poolkõrbe ja stepitaimed, millest 3 on aserbaidžaani ja 4 kaukaasia endeemset liiki. Palju on kserofüüte ja soolakutaimi. Kaspia-äärsetel liivaaladel on luitetaimed. Mitmes paigas on mudavulkaane.

Rahvuspargi olulisim kaitstav loom on džeiraan, kes on võetud Aserbaidžaani punasesse raamatusse ja kelle asurkonda püütakse suurendada. Loomadest võib kohata hunti, rebast, jänest, metssiga, šaakalit, stepikassi, kilpkonna, mitut maoliiki jpt loomi. Kaitstakse vee- ja soolinde, sh flamingot, luitsnokk-iibist, mustfrankoliini, väiketrappi, suurtrappi, luike, mitut pardiliiki.

Eripärase looduskooslus kaitsmisele lisaks teostatakse teadusuuringuid ning arendatakse ökoturismi.

Halduslikult kuulub Şirvani rahvuspark Salyani ja Neftçala rajooni ning ka Bakuu (Qaradaği linnarajoon) piiresse.

Kirjandus

  • Азербайджанская Национальная Энциклопедия. Bakuu, 2012

Välislink

Loodud 2015