Şahdaği rahvuspark

Şahdaği rahvuspark (aserbaidžaani Şahdağ Milli Parkı), Aserbaidžaanis Suur-Kaukasuse mäestikus  asuv rahvuspark. Rahvuspark asub Aserbaidžaani põhjaosas vastu Dagestani piiri. Siin paiknevad ka kaks riigi kõrgeimat tippu Bazardüsü ja Şahdağ.

2006. aastal moodustati rahvuspark pindalaga 115 900 ha, mida 2010. aastal suurendati ja nüüd on see 130 508 ha. Rahvuspargi piiresse jäävad İsmayıllı looduskaitseala ja hoiuala ning Pirqulu looduskaitseala. See on mitte ainult Aserbaidžaani, vaid kogu Kaukasuse ala suurim rahvuspark.

Levinuimad puud on kaukaasia tamm, teravaviljaline saar, harilik valgepöök, ida valgepöök, idapöök, kuldkask, arukask, harilik jugapuu, hõberemmelgas, kreeka pähklipuu, maguskirss, harilik pirnipuu jmt puuliiki. Põõsaliikidest on esindatud koer-kibuvits, põõsasmurakas, harilik astelpihlakas, harilik kukerpuu, viirpuu jmt põõsaliik.

Loomadest kohtab siin dagestani tuura, kaukaasia mägikitse, pulstikkitse, ilvest, pruunkaru, metssiga, hunti, šaakalit, punarebast, metskitse, mäkra, saarmast jm loomi.

Rahvuspargi alal kaitstakse ja taastatakse erinevate kõrgusvööndite mägimetsi ja mägikarjamaid, tehakse monitooringut ja arendatakse ökoturismi.

Halduslikult kuulub Şahdaği rahvuspark Quba, Qusari, İsmayıllı, Qəbələ, Oğuzi ja Şamaxı rajooni piiresse.

Kirjandus

  • Азербайджанская Национальная Энциклопедия. Bakuu, 2012

Välislink

Loodud 2015